ხმელნიცკის საკრებულომ უმე-ის თემებისთვის წართმეული მიწის ნაკვეთები მეუ-ს გადასცა
ხმელნიცკის საკრებულოს კრება 2023 წლის 24 მაისს. ფოტო: khm.gov.ua ხმელნიცკის საკრებულოს კრება 2023 წლის 24 მაისს. ფოტო: khm.gov.ua
ხმელნიცკის საკრებულო უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის სამრევლოებისთვის ჩამორთმეულ ხუთ მიწის ნაკვეთს გადასცემს „რელიგიურ თემებს, რომლებიც გადავიდნენ მეუ-ში“.
2023 წლის 24 მაისს ხმელნიცკის საქალაქო საბჭომ გადაწყვიტა მეუ-სთვის გადაეცა რამდენიმე მიწის ნაკვეთი, რომელიც მან ადრე ჩამართვა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის თემებს. ამის შესახებ ჟურნალისტებს მერმა ალექსანდრე სიმჩიშინმა განუცხადა.
მისი თქმით, დეპუტატებმა ნაკვეთები მუდმივ სარგებლობაში გადასცეს ან მიწის მართვის დოკუმენტაციის შემუშავების უფლება მისცეს „რელიგიურ თემებს, რომლებიც გადავიდნენ მეუ-ში, ოფიციალურად დაარეგისტრირეს, შეცვალეს წესდება და აქვთ ყველა შესაბამისი დოკუმენტი“.
საუბარია პროფსოიუზნაიას ქ. 41-ში (წმინდა საფარველის სახელობის ეკლესიათან არსებულ მიწაზე) ვაიზერის ქ.15 (ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის შობის ეკლესიასთან) და შუხევიჩის ქ. 11/2-ში არსებულ მიწის ნაკვეთებზე (ყაზანის ხატის სახელობის ტაძრის ქვეშ არსებული მიწის ნაკვეთი).
„გარდა ამისა, ჩვენ წარვადგინეთ გადაწყვეტილების პროექტი ვოლოდიმირსკის 113-ში მდებარე მიწის ნაკვეთის გაყოფის შესახებ, სადაც ტაძარი მდებარეობს“, - განაცხადა სიმჩიშინმა. „მიწის ნაკვეთი გაიყოფა რელიგიური შენობის შემდგომი გადაცემით ახლადშექმნილ თემში, რომელმაც ასევე გაიარა ყველა სამართლებრივი პროცედურა და ექვემდებარება მეუ-ს“.
მერმა ასევე განაცხადა, რომ საკრებულომ გადაწყვიტა ივანე ფრანკოს ქუჩაზე ორი მიწის ნაკვეთის ბედი, „სადაც გაუქმდა მუდმივი სარგებლობის ხელშეკრულება“ (ცხადია, ეს არის ნაკვეთები წმინდა გიორგის ეკლესიის ტერიტორიაზე). ერთი მათგანი გადაეცემა სამხედრო ნაწილს, მეორე კი - „რელიგიურ თემს, რომელიც დაასრულებს ყველა იურიდიული დოკუმენტის დამუშავების პროცესს“.
როგორც მჟკ დაწერა, 2023 წლის 4 აპრილს, ხმელნიცკის საკრებულოს დეპუტატებმა უმე-ს იოანე ნათლისმცემლის მონასტრისა და ეპარქიის ადმინისტრაციის კუთვნილებაში არსებული მიწის ნაკვეთის სარგებლობის უფლება ჩამოართვეს,  მიწის ნაკვეთებზე.
2022 წლის 19 მაისს, ლეზნევოს მიკრორაიონის მაცხოვრებლებმა საოლქო საბჭოს თავმჯდომარის ალექსანდრე ჩერნიევიჩისა და საკრებულოს დეპუტატის სერხი მანზიუკის მიერ ორგანიზებულ შეხვედრაზე ხმა მისცეს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის წმინდა შუამავლობის ეკლესიის მეუ-სთვის გადაცემას.
2023 წლის 2 აპრილს მეუ-ს მომხრეებმა აიღეს უმე-ის წმინდა შუამავლობის ტაძარი, 5 აპრილს - ტაძარი ღვთისმშობლის ყაზანის ხატის სახელობის ტაძარი, 10 აპრილს - უმე-ის წმინდა გიორგის ეკლესია და ახლომდებარე სასულიერო ცენტრი.
12 მაისს, ხმელნიცკის რეგიონალურმა სახელმწიფო ადმინისტრაციამ, ყალბი დოკუმენტების საფუძველზე, ხელახლა დაარეგისტრირა უმე-ს ხმელნიცკის ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის შობის ტაძრის საზოგადოება მეუ-ში.