ვინიცაში ტულჩინისა და ბრაცსლავის მიტროპოლიტ იონათანის საქმის განხილვა
ტულჩინისა და ბრაცსლავის მიტროპოლიტი იონათანი (ელეცკიხ). ფოტო: news.church.ua ტულჩინისა და ბრაცსლავის მიტროპოლიტი იონათანი (ელეცკიხ). ფოტო: news.church.ua
მიტროპოლიტი იონათანი იმედოვნებს, რომ მოსამართლეები ობიექტურად შეაფასებენ სბუ-ს გამომძიებლების მიერ მოწოდებულ მისი არარსებული „დანაშაულის“ „მტკიცებულებებს“.
2023 წლის 5 ივნისს ვინიცის საქალაქო სასამართლომ დაიწყო ტულჩინისა და ბრაცსლავის მიტროპოლიტ იონათანის (იელეცკის) საქმის განხილვა, იუწყება vinbazar.com.
ვინიცის რეგიონის სბუ-ს დეპარტამენტის სპიკერის, დენის ზაკაბლუკის თქმით, პროცესი ტულჩინის რაიონულ სასამართლოში ზამთარში უნდა დაწყებულიყო, მაგრამ მოსამართლეებმა თავი აარიდეს, რის გამოც საქმე რეგიონულ ცენტრში გადაიტანეს.
როგორც მჟკ იტყობინება, ეპისკოპოსს ბრალი სისხლის სამართლის კოდექსის ოთხი მუხლით წაუყენეს: 109 სტატიის მე-2 ნაწილით (მოქმედებები, რომლებიც მიზნად ისახავს კონსტიტუციური წყობის იძულებით შეცვლას ან დამხობას ან სახელმწიფო ხელისუფლების ხელში ჩაგდებას), 110 სტატიის 1 ნაწილით (უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობისა და ხელშეუხებლობის ხელყოფა), 436-2 სტატიის მე-3 ნაწილი (გამართლება, კანონიერად აღიარება, უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული აგრესიის უარყოფა, მისი მონაწილეების განდიდება) და 161 სტატიის მე-2 ნაწილი (მოქალაქეთა თანასწორობის დარღვევა მათი რელიგიური მრწამსიდან გამომდინარე).
სასამართლო სხდომის წინა დღეს, ტულჩინის ეპარქიის პრესსამსახურმა გამოაქვეყნა გზავნილი, სადაც ნათქვამია, რომ ეპისკოპოსის მიმართ ბრალდებებს „არავითარი სამართლებრივი და პროცედურული მტკიცებულების საფუძველი არ გააჩნია“.
”მიტროპოლიტი იონათანი მტკიცედ აცხადებს, რომ მას არ მოუძიებია ბროშურები ანტი-უკრაინული ტექსტებით ინტერნეტში, არ გაუმრავლებია ისინი, არ შეუნახავს ან არ დაურიგებია ისინი სასულიერო პირებს შორის და არ ეძებდა თანამზრახველებს მთელს ვინიცას რეგიონში, რომ დაეხმარა რუსებს. ჯარი“, - ნათქვამია განცხადებაში. - მიტროპოლიტი იონათანი იმედოვნებს და თვლის, რომ ვინიცას მოსამართლეები ყურადღებით, მოთმინებით და ობიექტურად შეისწავლიან სბუ-ს მიერ წარდგენილ "მტკიცებულებებს" მისი არარსებული "დანაშაულის" შესახებ, სკრუპულოზურად შეისწავლიან სბუ-ს ვიდეო მასალების რამდენიმე დამაინტრიგებელ ფრაგმენტს და ოქმებს ქალაქ ბერშადში და ქალაქ ტულჩინში (ვინიცას ოლქი, უკრაინა).
ეპარქია აღნიშნავს, რომ „სბუ-ს ბრალდებები მიტროპოლიტ იონათანის მიერ რელიგიათაშორისი სიძულვილისა და უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობის დარღვევის მცდელობის წაქეზების შესახებ ტენდენციურია, რადგან ისინი ეფუძნება ორი ექსპერტიდან ერთ-ერთის მიტროპოლიტ ჯონათანის საეკლესიო-პოლემიკური სტატიის ისტორიულ დასკვნას. “, ხოლო „სბუ-ს მეორე ექსპერტი თავის გამოწვევაში ეპისკოპოსის პოლიტიკურ „ბრალეულობას“ ვერ იპოვის აღნიშნულ სტატიაში, რაც სასამართლო სხდომაზე დამტკიცდება“.
პრესსამსახური ასევე აღნიშნავს, რომ ჩხრეკა, რის შედეგადაც სბუ-მ მეტროპოლიტის წინააღმდეგ აღძრა სისხლის სამართლის საქმე, ჩატარდა პროცედურული დარღვევით.
„გამომძიებლის მიერ აღმოჩენისა და მიტროპოლიტის სავარაუდო ბრალეულობის ე.წ. „მატერიალური მტკიცებულებების“ ამოღების კონკრეტული ადგილი ვიდეოკამერაზე არ იყო დაფიქსირებული, ბრალდებული და დამოუკიდებელი მოწმეები არ იყვნენ მოწვეულნი. მოულოდნელი გამოჩენა ე.წ. სასტუმრო ოთახში მათი ჩაწერის „მატერიალური მტკიცებულება“ ეპისკოპოსის მხრიდან პროკურორს კითხვებს აჩენს“, - აცხადებენ პრესსამსახურში.