ელენსკი: ჩვენ არ მივცემთ საშუალებას ბოროტად იქნეს გამოყენებული რელიგიური თავისუფლება რფ-ს ინტერესებში
სესთ-ის მეთაურმა დაარწმუნა უცხოელი ექსპერტები, რომ უკრაინა „იცავს მოქალაქეების აღმსარებლობის უფლებას“.
სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახურის მეთაურმა ვიქტორ ელენსკიმ განაცხადა, რომ უკრაინა ყოველთვის სცემდა პატივს მოქალაქეების რელიგიური არჩევანის თავისუფლებას, მაგრამ არ დაუშვებს ამ თავისუფლების ბოროტად გამოყენეას რფ-ს ინტერესებში. ამის შესახებ მან განაცხადა რელიგიისა და აღმსარებლობის თავისუფლების საკითხებზე საერთაშორისო ალიანსის დელეგაციასთან შეხვედრაზე, გვატყობინებს სესთ-ის პრეს-სამსახური.
უკრაინა ყოველთვის პატივს სცემდა მოქალაქეების რელიგიური არჩევანის თავისუფლებას და ყოველთვის დაიცავს აღმსარებლობის თავისუფლების უფლებას. ჩვენთვის ეს ძალიან მნიშვნელოვანია“, - განაცხადა მან.
სესთ-ის მეთაურმა ასევე განაცხადა „რუსული აგრესიის შედეგად რელიგიური უმცირესობბებისა და თემების დევნის“ ფაქტების შესახებ: „ომის 15 თვის განმავლობაში რუსებმა გაანადგურეს თითქმის 500 ტაძარი, მათგან 100-ზე მეტი სრულად არის განადგურებული“.
თავის მხრივ, ალიანსის მეთაურის მოადგილემ რობერტ რეხაკმა ელენსკი დაარწმუნა, რომ ორგანიზაცია უკრაინის რელიგიურ თემებს გაუწევს ჰუმანიტარულ დახმარებას და „ხელს შეუწყობს მოლაპარაკებების პროცესების ორგანიზებაში დიპლომატიურ დონეზე“.
როგორც მჟკ გვატყობინებს, ელენსკიმ დანიის ლუთერანებს განუცხადა უკრაინაში ეკლესიების კონსოლიდაციის შესახებ.