ადამოვკას უმე-ს საზოგადოებამ პრეზიდენტს დაცვის თხოვნით მიმართა
ს. ადამოვკას შუამდგომლობის ეკლესიის მრევლმა აცნობა სახელმწიფოს მეთაურს, რომ ხმელნიცკის  რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციის ოფიციალური პირები ართმევენ მათ სინდისისა და რელიგიის კონსტიტუციურ უფლებას.
ხმელნიცკის რაიონის სოფელ ადამოვკაში, უმე-ის შუამავლობის მრევლის საზოგადოებამ მიმართა პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის მოწოდებით, დაიცვას ისინი ადგილობრივი ხელისუფლების უკანონო ქმედებებისგან. ამის შესახებ იტყობინება უმე-ს ხმელნიცკის ეპარქიის პრესსამსახური.
მორწმუნეები აღნიშნავენ, რომ ხმელნიცკის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციის ჩინოვნიკებმა უკანონოდ გადაარეგისტრირეს თავიანთი საზოგადოება მეუ-ში, ეპიფანე დუმენკოს მიმდევრების მიერ ორგანიზებული ყალბი „სამრევლო შეკრების“ „გადაწყვეტილების“ საფუძველზე.
შუამავლის ეკლესიის მრევლმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ისინი მიმართავენ ვოლოდიმირ ზელენსკის, როგორც კონსტიტუციის გარანტს, „რომლის ნორმები არ ვრცელდება ხმელნიცკის რეგიონში, უხეშად უგულებელყოფილია - კერძოდ, ხმელნიცკის სამხედრო ადმინისტრაციის ჩინოვნიკების მიერ. “
„სწორედ მათი ნებით, ჩვენს რელიგიურ საზოგადოებას, 359 წევრს, ფაქტობრივად, უკანონოდ ჩამოერთვა სინდისისა და რელიგიის თავისუფლების კონსტიტუციური უფლება, 2023 წლის 19 ივლისის ახალი წესდებით რელიგიური თემის მეუ-ს დაქვემდებარებაში რეგისტრაციით“, - ნათქვამია მიმართვაში.
აღნიშნულია, რომ წესდების ახალი ვერსია სარეგისტრაციოდ წარადგინეს იმ ადამიანებმა, რომლებსაც „არანაირი კავშირი არ ჰქონდათ წმინდა შუამავლობის ეკლესიის თემთან“ და რომ კანონი „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ“ ასეთ უფლებას ექსკლუზიურად აძლევს საეკლესიო თემის წევრებს და არა მხოლოდ სოფლის მცხოვრებლებს ან პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებს.
„თქვენ პირველ რიგში უნდა იცოდეთ ამის შესახებ ბატონო პრეზიდენტო. სოფელში ხელოვნურად შექმნილი პრობლემის გადასაჭრელად კანონიერების და კონსტიტუციურობის უზრუნველყოფის ნაცვლად, ხმელნიცკის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციის თავმჯდომარის ერთ-ერთი მოადგილის კაბინეტში, მიღებაზე, დაგვიძახეს "მოსკოვის მსახურები", ხოლო ჩვენს წინამძღვარს - "მოსკოვის მღვდელი“, გონს მოეგო მხოლოდ უდანაშაულობის პრეზუმფციის კონსტიტუციური გარანტიების შესახებ შენიშვნის შემდეგ“, - აცხადებენ მორწმუნეები.
მათ მიმართეს სახელმწიფოს მეთაურს „სამართლიანობის აღდგენის იმედად“.
„ვაკხანალიის ერთადერთი მიზანი არის სიძულვილისა და რელიგიური შეუწყნარებლობის გაღვივება ჩვენს მიმართ, ადამოვკის უმე-ის წმინდა შუამავლობის ეკლესიის ნამდვილი მორწმუნეების მიმართ  და ტაძრის მიტაცება. გთხოვთ, აღკვეთოთ ადგილობრივი ჩინოვნიკების თვითნებობა, რომელიც მიზნად ისახავს საზოგადოების შიგნიდან გახლეჩვას და მოგვცეს თავისუფალი აღმსარებლობის შესაძლებლობა. ჩვენ გვინდა, რომ ლოცვა გაგრძელდეს ჩვენს ეკლესიაში, ნამდვილი ლოცვა ჩვენი სახელმწიფოსთვის, ნამდვილი ლოცვა ჩვენი გმირებისთვის - უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცებისთვის, რომლებიც იცავენ სახელმწიფოს რუსული აგრესიისგან. ჩვენ გულწრფელად გვინდა გავაგრძელოთ ლოცვა ღვთის სახლში, სადაც 250 წლის განმავლობაში ისმის წირვა-ლოცვა. ნუთუ ჩვენს სახელმწიფოში, სადაც დავიბადეთ და ვცხოვრობთ, სადაც ჩვენი წინაპრები ცხოვრობდნენ და განისვენებენ, კონკრეტული პირების ინტერესების გამო, მათ აქვთ უფლება აგვიკრძალონ ყველაზე წმინდა - ღვთის რწმენა?“, - წერენ ადამოვკის მართლმადიდებლები.
მათ ასევე აღნიშნეს, რომ იტოვებენ უფლებას მიმართონ საერთაშორისო ინსტიტუტებს „თუ მათ არ მოუსმენენ საკუთარ სახელმწიფოში“.
მანამდე მჟკ-მ განაცხადა, რომ 2023 წლის 2 ივლისს, სოფელ ადამოვკას უმე-ის შუამავლობის ეკლესიის წინამძღვარი და მრევლი გააძევეს სოფლის კულტურის სახლიდან, სადაც მეუ-ს მხარდამჭერებმა ხმა მისცეს სამრევლოს დუმეკოს ორგანიზაციისთვის "გადაცემას".