დუმენკომ უმე ისლამისტებს შეადარა და ხელისუფლებას მისი აკრძალვისკენ მოუწოდა
მეუ-ს ხელმძღვანელმა თქვა, რომ იმედოვნებს სახალხო დეპუტატები უმე-ის აკრძალვის შესახებ კანონპროექტს მიიღებენ.
მეუ-ს ხელმძღვანელმა სერგეი დუმენკომ ICTV-ზე უმე შეადარა ფრანგ ისლამისტ ტერორისტებს და მოუწოდა ხელისუფლებას მიეღოთ კანონპროექტი მისი აკრძალვის შესახებ. ინტერვიუ თავის YouTube არხზე მეუ-ს პრესსამსახურმა გამოაქვეყნა.
მისი თქმით უმე-ის კანონიერი აკრძალვა არ იქნება რელიგიის აკრძალვა, რადგან „უკრაინაში რელიგიის სრული თავისუფლებაა“. დუმენკოს აზრით, აკრძალვა შეეხება „პირდაპირ კომუნიკაციას და გავლენას მათზე, ვინც უფრო მეტად სურს თავის მოტყუება. ანუ ისინი არ უარყოფენ ამ კავშირს და სურთ გააგრძელონ მოსკოვის საპატრიარქოს შემადგენლობაში ყოფნა“.
დუმენკომ გაიხსენა მინისტრთა კაბინეტის კანონპროექტი და იმედი გამოთქვა, რომ მას სხდომაზე გაიტანენ და კენჭს უყრიან.
„ანუ ეს კავშირი უნდა გავწყვიტოთ. ეს მოხდა საფრანგეთში ტერაქტების შემდეგ, როდესაც ისლამურ ორგანიზაციებს აეკრძალათ კონტაქტის შენარჩუნება ისლამურ ქვეყნებთან“, - განაცხადა მეუ-ს ხელმძღვანელმა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ დუმენკომ დააჯილდოვა ყველა, ვინც მონაწილეობდა ბილა-ცერკვაში უმე-ის ტაძრის აღებაში.