უმე-ის იერარქი ლავრის წინ ლოცვაზე: მორწმუნე გული არ უნდა გავცეთ
მიტროპოლიტი კლიმენტი ლავრის წინ ლოცვით დგომაზე. ფოტო: t.me/miryany მიტროპოლიტი კლიმენტი ლავრის წინ ლოცვით დგომაზე. ფოტო: t.me/miryany
მიტროპოლიტმა კლიმენტმა გაიხსენა, რომ „როცა უფალი მოგვიწოდებს უკანასკნელ სამსჯავროზე, ჩვენ ვერ წავიღებთ რაიმე მატერიალურს, ჩვენ მხოლოდ ჩვენს სულს წავიყვანთ“.
2023 წლის 1 სექტემბერს, უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ნიჟინისა და პრილუკის მიტროპოლიტმა კლიმენტმა მონაწილეობა მიიღო კიევ-პეჩერის ლავრასთან ლოცვაში.
ლოცვის დაწყებამდე სიტყვით გამოსვლისას მეუფემ თქვა, რომ "როდესაც კედლებს გვართმევენ, როდესაც წმინდა ნივთებს გვართმევენ, როდესაც ხატებს გვართმევენ, ჩვენ სული და მორწმუნე გული გვრჩება".
„და ეს მორწმუნე გული არავის არ უნდა მივცეთ. როდესაც უფალი მოგვიწოდებს უკანასკნელ სამსჯავროზე, ჩვენ ვერ წავიღებთ რაიმე მატერიალურს. მხოლოდ ჩვენი სულით წარვსდგებით ღვთის წინაშე. მას უნდა გავუფრთხილდეთ“, - აღნიშნა იერარქმა.
მან მორწმუნეებს შეახსენა, რომ „ეს მხოლოდ ჩვენზეა დამოკიდებული“. „არც კანონზე, არც რომელიმე ბანდიტზე  , ხულიგანზე. არავინ სხვაზე. ეს დამოკიდებულია მხოლოდ იმაზე, თუ რამდენად რეალური, მორწმუნე ქრისტიანები ვიქნებით“, - შეაჯამა მეუფემ.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ უმე-ის ხელმძღვანელმა, მიტროპოლიტმა ანტონმა მოუწოდა სასულიერო პირებს და მორწმუნეებს მხარი დაუჭირონ ერთმანეთს და დაიმახსოვრონ, რომ ეკლესია ხალხის ერთიანობაა და არა ეკლესიის კედლები.