უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრე აღნიშნავს არქიერად ხელდასმის 30-წლის იუბილეს
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარი, უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრი. ფოტო: news.church.ua უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარი, უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრი. ფოტო: news.church.ua
1990 წლის დეკემბერს კიევის წმ. ვლადიმირის საკათედრო ტაძარში არქიმანდრიტი ონუფრი (ბერეზოვსკი) ხელდასმულ იქნა ჩერნოვიცკისა და ბუკოვინსკის ეპისკოპოსად.
2020 წლის 9 დეკემბერს სრულდება 30 წლისთავი უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვრის, კიევისა და სრულიად უკრაინის უნეტარესი მიტროპოლიტის ონუფრის ეპისკოპოსად ხელდასმის დღიდან.
1990 წელს უნეტარესი ხელდასმულ იქნა ჩერნოვიცკისა და ბუკოვინსკის ეპისკოპოსად. მისთვის მინდობილ კათედრაზე არქიპასტორალურ მსახურებას უნეტარესი ონუფრი ანხორციელებდა 24 წლის განმავლობაში, რის შემდეგაც 2014 წლის 13 აგვისტოს მეუ(კ)-ს (უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია (კანონიკური) ეპისკოპოსების საბჭომ ის უკრაინული მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვრად აირჩია.
ტრადიციულად, უნეტარესი ონუფრის არქიერად ხელდასმის დღეს მეუ(კ)-ს არქიერები, სასულიერო პირები და მორწმუნეები წინამძღვართან ერთად ლოცულობენ წმინდა მიძინების კიევ-პეჩერის ლავრაში.
წინა დღეს, 8 დეკემბერს, ლავრის მიძინების ტაძარში აღსრულებულ იქნა საყოველთაო ღამისთევა, რომელსაც სათავეში ედგა მისი უნეტარესობა, - იტყობინება მეუ(კ)-ს საინფორმაციო-საგანმანათლებლო სამსახური.
არქიეპისკოპოსის თანამსახურება ჩაატარეს მეუ(კ)-ს საეკლესიო სასამართლოს თავმჯდომარემ კამენეც-პოდოლსკისა და გოროდოკსკის მიტროპოლიტმა ფეოდორმა, ლავრის წინამძღვარმა ვიშგოროდსკისა და ჩერნობილის მიტროპოლიტმა პავლმა, მეუ(კ)-ს საქმეთა მმართველმა ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონმა, ტერნოპოლისა და კრემენეცკის მიტროპოლიტმა სერგეიმ, ჩრდილო-დონეცკის და სტარობელსკის მიტროპოლიტმა ნიკოდიმმა, ლვოვისა და გალიცის მიტროპოლიტმა ფილარეტმა, კრემენჩუგისა და ლუბენსკის მიტროპოლიტმა ნიკოლაიმ, ვინიცკისა და ბარსკის მიტროპოლიტმა ვარსონოფიმ, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის არქიეპისკოპოსებმა და ეპისკოპოსებმა, სამონასტრო სასულიერო პირებმა და სტუმრებმა წმინდა ჩინით.
9 დეკემბერს უნეტარესი მიტროპოლიტი ონოფრე ამავე ტაძარში უხელმძღვანელებს ღვთიურ ლიტურგიას.
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვრის არქიერეად ხელდასმის 30 წლისთავთან დაკავშირებით მეუ(კ)-ს საინფორმაციო-საგანმანათლებლო სამსახურმა მოამზადა უნეტარესის არქიპასტორად მსახურების პერიოდის მნიშვნელოვანი მომენტების კოლაჟი.
მჟკ ულოცავს საკუთარ წინამძღვარს არქიერად ხელდასმის 30-წლიან იუბილეს და უსურვებს მრავალ და წარმატებულ წლებს.
შეგახსენებთ, რომ წინა დღეს მეუ(კ)-ს წინამძღვარმა მოყვა, რომ მისი ცხოვრების საუკეთესო წლებია - მღვდელმონაზონად მსახურების 18 წელი.