ამერიკელი პოლიტოლოგი: აშშ უნდათ მართმადიდებელი ეკლესია ხერხემალში გადატეხონ
აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტის ყოფილმა თანამშრომელმა განაცხადა,აშშ-ში ცდილობენ ხერხემალში გადატეხონ მართლმადიდებლური ეკლესია,ამისთვის იყენებენ ბართლომეს პაპისტურ ამბიციებს
პოლიტოლოგმა ჯიმ ჯატრასმა, აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტის ყოფილმა თანამშრომელმა, არკადი მამონტოვის ფილმში „თვითწმინდა“, რომელიც ეძღვნება უკრაინის ეკლესიის განხეთქილებას, განაცხადა, რომ იყენებს რა კონსტანტინეპოლის პატრიარქის ბართლომეს ამბიციებს, აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტი, ამერიკის მმართველი აპარატის ხელმძღვანელობით ცდილობენ „ხერხემალში გადატეხონ მთელი მართლმადიდებლური ეკლესია“.
„კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეს სურს ასწიოს თავისი სტატუსი ჩვენს ეკლესიაში, გახდეს აღმოსავლეთის ერთგვარი პონტიფიკატი, მაგრამ არის აქ სხვა ფაქტორებიც, მათგან ყველაზე მნიშვნელოვანი-კონსტანტინეპოლის ეკლესია და აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტის გეოპოლიტიკური ინტერესები, ასევე კულტურული მარქსიზმის გავრცელების იდეა ამერიკის მთელ მმართველ აპარატზე, რომელსაც სურს ხერხემალში გადატეხოს მართლმადიდებლური ეკლესია,“- განაცხადა ამერიკელმა პოლიტოლოგმა.
ჯატრასის აზრით მართმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ მომართულია აშშ-ს სახელმწიფოს მთელი ძალისხმევა.
„ღირს ვახსენოთ კურტ ვოლკერი, აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტის სპეცწარმომადგენელი უკრაინაში, რომელიც გადაყენებამდე არამარტო დაუღალავად მუშაობდა თავისი სახელმწიფოს სასარგებლოდ, ის ასევე ხელმძღვანელობდა მაკკეინის ინსტიტუტს, რომელის ფინანსდებოდა მისი ლობისტი ფირმის BGR Group (Barbour, Griffith&Rogers), რომლის კლიენტები იყვნენ პოროშენკო, ასევე კომპანია Raytheon, სარაკეტო კომპლექს Javelin-ის შემქმნელები, რომელთაც სურთ ის გადასცენ უკრაინას. ჩვენს წინაშეა ინტეგრირებული იდეოლოგიური სტრუქტურა, რომელშიც გაერთიანებულია იდეოლოგია ქრისტიანული მორალის წინააღმდეგ, ბიზნესი, ფული, სპეცსამსახურები, და მიმართულია მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ“- აღნიშნავს ჯატრასი.