ჟურნალისტი აშშ-დან შეხვდა უმე-ის ხმელნიცკის ეპარქიის დევნილ თემებს
ამერიკელი ჟურნალისტი ფლავიუს მიჰაიესი ესაუბრება უმე-ის მორწმუნეებს ხმელნიცკის რეგიონში. ფოტო: страница Хмельницкой епархии УПЦ в Facebook ამერიკელი ჟურნალისტი ფლავიუს მიჰაიესი ესაუბრება უმე-ის მორწმუნეებს ხმელნიცკის რეგიონში. ფოტო: страница Хмельницкой епархии УПЦ в Facebook
ფლავიუს მიჰაიესი უკრაინაში ჩავიდა მას შემდეგ, რაც უმე-ის წინააღმდეგ ჩაგვრისა და დისკრიმინაციის ფაქტები და ხელისუფლების მხრიდან უმე-ს აკრძალვის მცდელობები ამერიკულ მედიაში ფართოდ გავრცელდა.
2023 წლის 6-7 დეკემბერს ამერიკელი ჟურნალისტი, ვაშინგტონის ეროვნული პრესკლუბის წევრი ფლავიუს მიჰაიესი ეწვია უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ხმელნიცკის ეპარქიას და შეხვდა მეუ-ს მხარდამჭერების მიერ ეკლესიებიდან გაძევებული თემების წარმომადგენლებს. ამის შესახებ ეპარქიის პრესსამსახურში განაცხადეს.
აღნიშნულია, რომ მიჰაიესი საკუთარი ინიციატივით ჩავიდა უკრაინაში და, კერძოდ, ხმელნიცკის რეგიონში, მას შემდეგ რაც უმე-ის ჩაგვრისა და დისკრიმინაციის ფაქტები და უმაღლესი რადას დეპუტატების მიერ ეკლესიის აკრძალვის მცდელობები ფართოდ გავრცელდა ამერიკულ მედიაში.
ჟურნალისტი განსაკუთრებით დაინტერესდა რელიგიის თავისუფლების უფლების დარღვევისა და უმე-ის რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობაში ხელისუფლების ჩარევის შემთხვევებით, რომლებიც ადრე იყო დოკუმენტირებული უკრაინაში გაეროს ადამიანის უფლებათა სადამკვირვებლო მისიის მიერ.
მორწმუნეებმა თქვეს,რომ სამრევლო კრებების გადაწყვეტილებების ტერიტორიული თემების კრებების გადაწყვეტილებით ჩანაცვლების შედეგად, ხდება უმე-ის სამრევლოების ხელახალი რეგისტრაცია მეუ-ში, რასაც მოჰყვება ეკლესიების ძალისმიერი ჩამორთმევა.
ასევე, უმე-ის მრევლმა მოახსენა ფლავიუს მიჰაისს, ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურისა და სასამართლოსადმი მათი განმეორებითი მიმართვების შესახებ, რომლებიც უგულებელყოფილი იყო ოფიციალური პირების მიერ.
გარდა ამისა, განხილვის საგანი იყო N 8371 კანონპროექტი, რომელიც მიზნად ისახავს უმე-ის აკრძალვას.
ეპარქიის პრესსამსახურმა აღნიშნა, რომ ამერიკელი ჟურნალისტი „პირადად დარწმუნდა, რომ უმე-ის ხმელნიცკის ეპარქიის სასულიერო პირები და მორწმუნეები ერთხმად გმობენ რუსეთის სამხედრო აგრესიას, ლოცვით, ფინანსურ და ჰუმანიტარულ დახმარებას უწევენ უკრაინის დამცველებს. შეხვედრებზე დამსწრე მორწმუნეები გონივრულად ადასტურებენ, რომ უკრაინელი ხალხი რელიგიური ფაქტორების გამოყენებით უნდა გაძლიერდეს და არა დასუსტდეს“.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე ფლავიუს მიჰაიესი სიტყვით გამოვიდა სასამართლოს შენობაში ქალაქ ჰერცაში, ჩერნივცის რეგიონში, სადაც მიმდინარეობს სასამართლო პროცესი ბანჩენის მიტროპოლიტ ლონგინის წინააღმდეგ და განაცხადა, რომ „მან საკუთარი თვალით ნახა დევნა, რომელსაც უმე-ის მორწმუნეები განიცდიან“.