გაეროს მისია ჩავიდა ჩერკასში უმე-ის მონასტერზე თავდასხმის გამო
უფლებადამცველები გაესაუბრნენ ტაძრის აღებისას დაზარალებულ სასულიერო პირებს და უმე-ის მორწმუნეებს, შეისწავლეს დაზარალებულთა სამედიცინო დასკვნები და ვიდეო ჩანაწერები.
2023 წლის 13 დეკემბერს, უკრაინაში გაეროს ადამიანის უფლებათა სადამკვირვებლო მისიის თანამშრომლები ჩერკასში მიტროპოლიტ ფეოდოსის მოწვევით ჩავიდნენ, იუწყება ჩერკასიის ეპარქიის ვებგვერდი.
პრესსამსახურის ცნობით, ვიზიტის მიზეზი „ამა წლის 20 ნოემბერს ბოევიკების მიერ ჩერკასის მონასტერის მეუ-ს სასარგებლოდ სისხლიანი დაკავება იყო, რომლის ვიდეოკადრებიც მთელ მსოფლიოში გავრცელდა“.
უფლებადამცველები ყურადღებით უსმენდნენ დაზარალებულებს, გაეცნენ სამედიცინო დასკვნებს. დაზარალებული, რომელსაც ყბა-სახის ოპერაცია ცაუტარდა, მოინახულეს საავადმყოფოში.
„ბევრმა დაშავებულმა და დაჭრილმა მორწმუნემ ჩვენება მისცა ანონიმურობის დაცვის პირობით, რადგან ძალოვანი სტრუქტურების უმოქმედობის გამო, როცა მორწმუნეთა უფლებები ირღვევა, ისინი დღეს თავს დაცულად არ გრძნობენ, განსაკუთრებით მას შემდეგ, რაც მათ მონასტერზე თავდამსხმელები დაემუქრნენ.” - ნათქვამია ტექსტში.
მისიის თანამშრომლებს წარედგინათ თავდასხმის მტკიცებულებების სრული მონაცემთა ბაზა, ასევე ვიდეოჩანაწერები, დოკუმენტები სისხლის სამართლის საქმეების გახსნის შესახებ, ოფიციალური სტრუქტურების მცდელობის მტკიცებულებანი, შეარჩიონ დანაშაულებრივი შედეგები ამ დანაშაულში მონაწილე პირებთან მიმართებაში და ასე შემდეგ.