პოლიციამ ლავრასთან მდგარი „აქტივისტების“ წინააღმდეგ ყველა საქმე დახურა, - ადვოკატი
სამართალდამცავებმა ერთ დღეში დახურეს 20-ზე მეტი სისხლის სამართლის საქმე უმე-ის ოპონენტების მიერ ჩადენილ დანაშაულებზე.
პეჩერსკის რაიონულმა პოლიციის განყოფილებამ დახურა ყველა სისხლის სამართლის პროცესი, რომელიც ადრე იყო გახსნილი სასამართლოს გადაწყვეტილებით ანტიეკლესიური "აქტივისტების" წინააღმდეგ, რომლებიც ხელს უშლიან მსახურებას კიევ-პეჩერის ლავრასთან, შეურაცხყოფდნენ მორწმუნეთა გრძნობებს და აღძრავდნენ რელიგიურ სიძულვილს. ამის შესახებ ლავრის ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა თავის ტელეგრამ-არხზე განთავსებულ ვიდეომიმართვაში ისაუბრა.
სამართალდამცავების მიერ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეებისა და სასულიერო პირების მიმართ „აქტივისტების“ ღია დანაშაულის დამალვამ ახალ დონეს მიაღწია“, - განაცხადა ადვოკატმა. – არაოფიციალური ინფორმაციით, პეჩერსკის პოლიციის დეპარტამენტის გამოძიების უფროსმა და მისმა მოადგილემ ყველა სისხლის სამართლის საქმე ერთ დღეში დახურეს. ახლა ჩვენ ვამოწმებთ ამ ინფორმაციას და ვადგენთ შესაბამის პეტიციებს“.
მღვდელმა აღნიშნა, რომ საერთო ჯამში პოლიციამ 20-ზე მეტი ასეთი სისხლის სამართლის საქმე დახურა.
„ეს უმე-ის ყველა მორწმუნესთვის სახეში შეფურთხებაა. თქვენ უნდა გძულდეთ თქვენი მოქალაქეები, რომ ასეთი ღია დარღვევები ჩაიდინოთ!” - ხაზგასმით აღნიშნა მამა ნიკიტამ.
მან გაიხსენა, რომ მანამდე პოლიცია ყურადღებას არ აქცევდა ლავრას ადვოკატების მიერ შეტანილ განცხადებებს „აქტივისტების“ დანაშაულის შესახებ, შემდეგ კი აჭიანურებდა სასამართლო გადაწყვეტილებების შესრულებას სისხლის სამართლის პროცესის დაწყების შესახებ.
ადვოკატმა აღნიშნა, რომ სამართალდამცავები მთელი ქვეყნის მასშტაბით ერთნაირად მოქმედებენ: „ჩვენ ვხედავთ, თუ როგორ ფარავს პოლიცია რეგიონებში ეკლესიების ჩამორთმევისას უკანონო ქმედებებს. პოლიცია ხდება ამ უკანონო ქმედებების თანამონაწილე. მაგრამ ყველაფერს თავისი დრო აქვს. ყველა აგებს პასუხს“.
მღვდელმა მორწმუნეებს მოუწოდა, არ დაკარგონ ღვთის განგებულების იმედი და შეახსენა, რომ „ვერავინ შეძლებს ღვთის სასამართლოს გამოსყიდვას და თავის დაღწევას თავისი პოზიციებისა და გავლენის წყალობით“.
„ჩვენ ვიბრძვით, ვიცავთ ჩვენს უფლებებს, რომ ვილოცოთ ჩვენს სალოცავებში, სიმართლე ჩვენს მხარეს არის და უფალი შეგვეწევა. ჩვენ ხელებს არ ჩამოვუშვებთ, მივალთ პოლიციაში, მოვითხოვთ ახსნა-განმარტებებს, მივალთ ყველა თანამდებობის პირთან, ვინც მიიღო ეს უკანონო გადაწყვეტილებები და მოვითხოვთ პასუხის გაცემას საზოგადოების, ხალხის წინაშე, რატომ სძულთ ასე ძალიან თავიანთი მოქალაქეები“, - განაცხადა მამა ნიკიტამ.
ადრე დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა განაცხადა, თუ რა მანიპულაციებს მიმართავენ პეჩერსკის რაიონის პოლიციის თანამშრომლები, რათა არ შეასრულონ სასამართლო გადაწყვეტილებები ლავრასთან "აქტივისტების" წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმეების გახსნის შესახებ.