ბერძნული ეკლესიის მღვდელი თვლის, რომ ფანარიონის მეთაური უნდა გადააყენონ
მღვდელმსახური იოანე დიოტისი თვლის, რომ მეუ-ს ტომოსი – ეს არის «ფსევდო-ავტოკეფალია, რომელიც პირადად პატრიარქმა ბართლომემ მიანიჭა ფსევდო ეკლესიას კიევში».
ცნობილი ბერძენი ღვთისმსახური, თეოლოგი, პუბლიცისტი და პატრიკული საგამომცემლო ცენტრის დამაარსებელი ათონში პროტოპრესვიტერი იოანე კ.დიოტისი თვლის, რომ პატრიარქი ბართლომე უნდა გადააყენონ.
გამომცემლობა Оrthodoxostypos გამოაქვეყნა პტოტოპრესვიტერ იოანეს განცხადება, რომელიც გამოჩნდა გაზეთ «Κιβωτὸς τῆς Ὀρθοδοξίας» (მართმადიდებლობის კიდობანი)-ში 2021 წლის 11 მარტს, პატრიარქი ბართლომეს გამოსვლის ანალიზით, როდესაც მას ეწვია უკრაინელი პარლამენტარების დელეგაცია .
ამ სტატიაში მღვდელმსახური ამტკიცებს, რომ პატრიარქი ბართლომეს ქმედებამ მეუ-სთვის ,,ავტოკეფალიის'' მინიჭებისა არ მოიტანა განცხადებული შედეგი – მართმადიდებლობისა და განხეთქილების მოშუშება, არამედ უფრო დაამძიმა სიტუაცია.
პროტოპრესვიტერი იოანე დარწმუნებვულია, რომ მეუ-ს ტომოსი – ეს არის «ფსევდო-ავტოკეფალია, რომელიც პატრიარქმა ბართლომემ მიანიჭა დამხობილ, თვითორგანიზებულ, ანათემატიზირებულ და სქიზმატურ ფსევდო -ეკლესიას კიევში».
მრავალი მაგალითის მოყვანით, რომელიც აჩვენებს, რომ მსოფლიო მართმადიდებლობა ამის გამო გაიყო, მღვდელი ამტკიცებს, რომ ამჟამინდელი პატრიარქი ექვემდებარება გადაყენებას.
საკუთარი პოზიციის დასაბუთებისათვის მან მოიყვანა კორინთელი მიტროპოლიტის  პანტელეიმონის ნაშრომი, სადაც 481 გვერდზე ნათქვამია: «ეპისკოპოსმა თუ იცრუა და ეს დამტკიცებულ იქნა, თითქოსდა მისი ეპარქიის ერეტიკოსები დაუბრუნდნენ მართმადიდებლურ რწმენას, ან ისინი დაბრუნდნენ მისი დამსახურებით, სინამდვილეში კი სხვისი დამსახურებით, ექვემდებარება დამხობას».
«თუ მხოლოდ ასეთი სახის ტყუილისთვის ეპისკოპოსი ისჯება უმკაცრესი სასჯელით, მაშინ როგორ უნდა დაისაჯოს პატრიარქი ბართლომე?», – კითხულობს პროტოპრესვიტერი იოანე.
ადრე მჟკ წერდა, რომ ღვდელმსახური იოანე კ. დიოტისის  აზრით, პატრიარქი ბართლომეს უმეცრებამ დიდი ზიანი მიაყენა მსოფლიო მართმადიდებლობას.