ვიშგოროდში პანტელეიმონის მრევლმა კვლავ გააგდო რეიდერები და ტაძარი დაიბრუნა
ვიშგოროდის პანტელეიმონის საზოგადოებამ დაიბრუნა თავისი ტაძარი. ფოტო: «Дозор» ვიშგოროდის პანტელეიმონის საზოგადოებამ დაიბრუნა თავისი ტაძარი. ფოტო: «Дозор»
მორწმუნეებმა წინამძღვართან ერთად თავიანთ ტაძარში სამადლობელი პარაკლისი ჩაატარეს.
2024 წლის 24 თებერვალს მეუ-ს „მღვდლების“ მიერ ვიშგოროდში პანტელეიმონის ტაძრის მიტაცების შემდეგ, მრევლმა მალევე გამოაგდო იქედან დამპყრობლები, ხელში ჩაიგდო გასაღები და დაიბრუნა სიწმინდე, - იუწყება «Дозор».
60-მდე მორწმუნე დილით ტაძართან მივიდა, რომ დაეცვათ ის. „წადით, თქვენ აქ არავის მოუწვევიხართ!“, - განუცხადეს პანტელეიმონის ტაძრის მორწმუნეებმა მეუ-ს „მღვდლებს“ კლოსსა და ბოლშაკოვს. ამის შემდეგ ხალხმა ტერიტორიაზე შესვლა შეძლო. წინამძღვარს დიონისე დენისენკოს დაუბრუნეს გასაღები. ხალხი ტაძარში შევიდა და მათ სამადლობელი პარაკლისი გადაიხადეს.
შეგახსენებთ, რომ 21 თებერვალს დილით ადრე მეუ-ს კლირიკოსმა სოფელ ფენევიჩიდან იური ბოლშაკოვმა ვიშგოროდის პანტელეიმონის ტაძრის ბოქლომები მოჭრა, იმიტომ რომ „ვერ დაიძინა“. მრევლმა შეძლო თავისი ტაძრის დაბრუნება. მაგრამ 24 თებერვალს ბოლშაკოვი კვლავ ჭრიდა ტაძრის ბოქლომებს.