უმე-ს წინამძღვარმა დესიატინის მონატრის ბერებს მხარი დაუჭირა
უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ თქვა, რომ ადამიანები, რომლებმაც ხელი აღმართეს ღვთიურ სიწმინდეზე, ჩაიდინეს დიდი ცოდვა.
კიევისა და სრულიად უკრაინის უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ წარმოთქვა მხარდამჭერი სიტყვები დესიატინის ბერების მიმართ ,რომლის ტაძარი აღებულ იქნა 17 მაისის ღამეს,-იუწყება უმე-ს საინფორმაციო-საგანმანათლებლ განყოფილება.
წინამძღვარმა აღნიშნა, რომ ტაძრის დანგრევის ამბავი მიიღო დიდი მწუხარებით, და განაცხადა, რომ ადამიანები, რომლებმაც აღმართეს ხელი ღვთის სიწმინდეზე, ჩაიდინეს დიდი ცოდვა.
"ამ ტრაგიკულ დროს ვლოცულობ ამ ადამიანებზე: ღმერთო, მიუტევე მათ, რამეთუ არ იციან, რასა იქმან. (ლუკ.23,34). ხოლო წმინდა სავანის საძმოს ვუსურვებ, რომ ღმერთმა აჩუქოს მათ ახალი ტაძარი, უფრო დიდი და უკეთესი იმაზე, რომლებიც ბოროტმა ადამიანებმა დაანგრიეს, რათა მათ შესძლონ უფლის დიდების ტაძარში გააგრძელონ თავიანთი გულწრფელი ლოცვები ჩვენი უკრაინული მიწისა და ხალხისათვის და მთელი მსოფლიოსათვის",-თქვა უნეტარესმა
როგორც მჟკ იუწყებოდა, 17 მაისს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სხვადასხვა ეპარქიების სასულიერო პირებმა და მრევლმა ჩაატარეს ლოცვითი დგომა განადგურებული დესიატინის მონასტრის ნანგრევებთან.