ბულგარეთის ეკლესიაში აირჩიეს სლივენსკის ახალი მიტროპოლიტი
ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდმა აირჩია ახალი მმართველი ეპისკოპოსი სლივენსკის ეპარქიისათვის. როგორც ბულგარეთის საპატრიარქოს ოფიციალური საიტი იტყობინება, არჩევნები 2024 წლის 26 მაისს ქალაქ სოფიის ბულგარელი მოციქულთასწორი მეფის ბორის -მიქაელის სახელობის სინოდალურ დარბაზში ჩატარდა.
კენჭისყრა დაიწყო ბულგარეთის საპატრიარქო ტახტის მოსაყდრემ, ვრაჩანის მიტროპოლიტმა გრიგორიმ, რომელიც მიმდინარეობდა ტაძრის საკურთხევლის წმინდა ტახტთან.
"მიტროპოლიტებმა აიღეს საარჩევნო ბიულეტენები და ცარიელი კონვერტები, შევიდნენ საკურთხეველში, ემთხვივნენ წმინდა სახარებას და წმინდა ჯვარს და საკურთხევლის ტრაპეზზე დაწერეს თავიანთი არჩევანი",-ნათქვამია შეტყობინებაში.
სულ გადაცემულ იქნა წმინდა სინოდის დამსწრე წევრებისაგან 12 ბიულეტენი. 7 ხმა მიტროპოლიტებმა მისცეს ზნეპოლსკის ეპისკოპოსს არსენს. მეორე კანდიდატმა მელნიკის ეპისკოპოსმა გერასიმემ მიიღო 5 ხმა.
ეპისკოპოსს არსენს მხარი დაუჭირეს ველიკოტირნოვის მიტროპოლიტმა გრიგორიმ, პლევენსკის მიტროპოლიტმა ეგნატემ, პლოვდივის მიტროპოლიტმა ნიკოლოზმა, დასავლეთისა და შუა ევროპის მიტროპოლიტმა ანტონმა, რუსენის მიტროპოლიტმა ნაუმმა, სტაროზაგორსკის მიტროპოლიტმა კვიპრიანემ და დოროსტოლსკის მიტროპოლიტმა იაკობმა.
როგორც მჟკ წერდა, ბულგარეთის ეკლესიის წარმომადგენლებმა იმსახურეს მეუ-ს "იერარქებთან" ერთად სტამბოლში. ღვთისმსახურებაში მონაწილეობა მიიღეს ბულგარეთის ეკლესიის პლოვდივის მიტროპოლიტმა ნიკოლოზმა, სტაროზაგორსკის მიტროპოლიტმა კვიპრიანემ; და ასევე ველიჩის ეპისკოპოსმა სიონიმ და სმოლიანსკის ეპისკოპოსმა ბესარიონმა.