ტიხანოვსკაია ნიუ-იორკში ბელორუსის ამე-ის სქიზმატიკოსების ტაძარს ეწვია
სვეტლანა ტიხანოვსკაია შეხვდა ნიუ-იორკის ბრუკლინში ბელორუსის ავტოკეფალური განხეთქილების ეკლესიის მრევლს.
25 ივლისს ბელორუსის პრეზიდენტობის ყოფილი კანდიდატი სვეტლანა ტიხანოვსკაია ეწვია ნიუ-იორკში წმინდა კირილ ტუროვსკის ბელორუსის ავტოკეფალური მართლმადიდებელი განხეთქილების ტაძარს, იუწყება ბელსატი.
ტიხანოვსკაია შეხვდა ტაძრის მრევლს. ეკლესიის გუნდი მას შეხვდა გალობით «Дай Божа, шмат год» (ღმერთმა მრავალი წელი მოგცეს). გუნდის ხელმძღვანელმა სვეტლანას უთხრა, რომ ტაძარი ღიაა ყველა კონფესიის წარმომადგენლისთვის.
ბელორუსი ოპოზიციონერი მრევლს უყვებოდა თავისუფლებისთვის ბრძოლისა და ახალი ბელორუსის მშენებლობის შესახებ.
დიასპორის წარმომადგენლებმა ტიხანოვსკაიას გადასცეს ივონკა სურვილასგან ბელორუსის სახალხო რესპუბლიკის რადის ოქროს ნიშანი და აჩუქეს ეფროსინე პოლოცკაიას ჯვრის ასლი. სვეტლანამ მათ თავისი წიგნი «Я выходжу» (მე გავალ) აჩუქა, რომელიც ბელორუსში პროტესტებს ეხება.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ ბელორუსულმა ოპოზიციამ რეფორმების პაკეტში „ავტოკეფალური ეკლესია“ შეიტანა, ხოლო ეპიფანემ ბელორუსებს მოუწოდა, რომ ფანარს თავისი ტომოსი თხოვონ.