ზაპოროჟიეში ისინი, ვინც იძულებულნი არიან აიცრან, აკურთხეს სპეციალური ლოცვით
მელიტოპოლისა და ზაპოროჟიის მიტროპოლიტი ლუკა. ფოტო: hramzp.ua მელიტოპოლისა და ზაპოროჟიის მიტროპოლიტი ლუკა. ფოტო: hramzp.ua
მიტ. ლუკამ თქვა, რომ ვაქცინაცია ნებაყოფლობითია, მაგრამ ვაქცინაზე უარის თქმის შემთხვევაში ისინი ემუქრებიან თანამდებობიდან გათავისუფლებით და უფლებების შეზღუდვით.
2021 წლის 15 ოქტომბერს, ზაპოროჟიისა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტმა ლუკამ (კოვალენკო) თავისი ეპარქიის ტერიტორიაზე აკურთხა სპეციალური ლოცვის წაკითხვა იმ მორწმუნეებისთვის, რომლებიც იძულებულნი არიან აიცრან.
ვლადიკა ლუკამ თავის ტელეგრამ არხზე დაწერა, რომ "ჩვენ ყველანი შევეჯახეთ ჩვენი სამოქალაქო უფლებებისა და თავისუფლების შეზღუდვებს"  და "კორონავირუსული ინფექცია სამედიცინო პრობლემიდან უფრო გლობალურ პრობლემად გადაიქცა".
იერარქის აზრით, ვაქცინაცია - "ჯერ კიდევ ინფექციის წინააღმდეგ ბრძოლის ყველაზე ეფექტური მეთოდია" და ის "უკვე პრაქტიკულად იძულებით არის დანერგილი ყველგან".
”ერთი მხრივ, იგი პოზიციონირებულია როგორც ნებაყოფლობითი მოვლენა, მაგრამ სურვილის არ ქონის შემთხვევაში, ადამიანებს, სამწუხაროდ, ემუქრებათ სამსახურიდან განთავისუფლება, შეზღუდულია ქვეყნის შიგნით გადაადგილების შესაძლებლობაც, მათ ეკრძალებათ სამეწარმეო საქმიანობაში მონაწილეობა და ა.შ. ან გაიკეთე აცრა ან დარჩი სახლში “, - წერს მიტროპოლიტი.
მან სთხოვა თავის სამწყსოს შეეცადოს "დაიცვას სპეციალისტების ყველა რეკომენდაცია" და იზრუნოს ერთმანეთზე და მორწმუნეთა ყურადღება მიაპყრო იმ ფაქტზე, რომ "ეკლესია არ აიძულებს და არ კრძალავს ვაქცინაციას".
ამავე დროს, ვლადიკამ თქვა, "რადგან ბევრი ადამიანი მიმართავს მღვდლობას ამ კითხვით, მე ვაძლევ კურთხევას (ზაპოროჟიეს ეპარქიაში) ყველას, ვინც იძულებულია აიცრას, მოვიდეს ეკლესიაში და მღვდელს სთხოვოს შეასრულოს" გალობა სულიწმიდის მოწოდების შესახებ ... "ასევე ილოცონ " წამლებისა და სხვა სამკურნალო საშუალებების მიღებისათვის ".
მიტროპოლიტმა ასევე გამოაქვეყნა ამ ლოცვის ტექსტი: ”უფალო, ღმერთო ჩვენო, რომელმაც შექმენი ექიმი და სხვადასხვა სამკურნალო საშუალება, როგორც წმინდა წერილი, რათა განკურნონ სხვადასხვა დაავადება, რათა შემსუბუქდეს ტკივილი! გულმოწყალედ შემხედე მე (ჩვენ), ცოდვილს (ცოდვილებს), მაპატიე ჩემი (ჩვენი) უსჯულოება  და ცოდვები, განკურნე ჩემი სული (ჩვენი სულები), მიეცი ჯანმრთელობა ჩემს სხეულს ამ განკურნებით, დიახ, ჩვენ ვიღებთ თქვენს მოწყალე დახმარებას, მე გემსახურები (გემსახურებით) ყოველი მადლიერებით. რადგან შენ ხარ სამკურნალო წყარო და ჩვენ გადიდებთ შენ, მამას და ძეს და სულიწმიდას, აწ და მარადის და უკუნითი უკუნისამდე. ამინ " , ღვთის წყალობით, ყველა, ვინც იძულებულია აიცრას, დაიმახსოვროს მაცხოვრის სიტყვები: " თუ რაიმე სასიკვდილო სვამენ, ეს მათ ზიანს არ აყენებს "(მარკოზი 16:18).
მან ასევე მოუწოდა მიენდონ ყოვლადმოწყალე უფლის ნებას და უსურვა ღვთის მადლი და "სულიერი და ფიზიკური ჯანმრთელობა".
ადრე, მჟკ წერდა, რომ უკრაინაში "წითელ ზონაში", ახალი საკარანტინო წესების თანახმად, ბიზნესსა და საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შეუძლიათ იმუშაონ მხოლოდ 100% -იანი ვაქცინაციის პირობით.