უმე-ს სპიკერი: რით განსხვავდება განხეთქილების მოგვარება მეუ-ს აღიარებისგან
უკრაინაში განხეთქილების თავიდან აცილება შესაძლებელი იქნებოდა ყველა ადგილობრივი ეკლესიის ერთობლივი კრებით, და არა სქიზმატიკოსების ერთპიროვნული აღიარებით.
ისეთი საკითხები, როგორიცაა განხეთქილების თავიდან აცილება, ერთობლივად უნდა წყდებოდეს ყველა მართლმადიდებელი ეკლესიებს მიერ, თქვა უმე-ს საგარეო-საეკლესიო ურთიერთობების განყოფილების უფროსის მოადგილემ დეკანოზმა ნიკოლაი დანილევიჩმა კონსტანტინ მატვიენკოსთან ღია დიალოგის დროს  პრეს- სამსახურში «Интерфакс-Украина».
მამა ნიკოლაიმ მოიყვანა განხეთქილების თავიდან აცილების კარგი მაგალითი და ახსნა, ისე რა არ გაკეთდა უკრაინის სიტუაციაში.
"არც ისე დიდი ხნის წინ, 1998 წლის 1-3 სექტემბერს სოფიაში (ბულგარეთი-რედ.)- იყო კრება, სადაც შეიკრიბა ყველა ადგილობრივი ეკლესიის მეთაური,-გაიხსენა უმე-ს სპიკერმა.- იქ იყო განხეთქილება, ცოტა სხვანაირი, არ ჰგავდა ჩვენსას. ასევე იყო პარალელური იერარქია, ეპისკოპოსები, რომლებმაც არ აღიარეს პატრიარქი.
ყველა ადგილობრივი ეკლესია, და პატრიარქი ბართლომე, შეიკრიბნენ ბულგარეთში, სოფიაში და გადაწყვიტეს ეს საკითხი. ყოველი ეპისკოპოსი, რომელიც იმყოფებოდა განხეთქილებაში, მოვიდა სინანულის წერილით (ჩცვენთან ეს არ ყოფილა),  და მაშინ ისინი მიიღეს სასაუბროდ".
უკრაინის სიტუაციაში ფანარიონის მეთაური მოიქცა სრულიად სხვაგვარად და არ იკითხა სხვა ეკლესიების აზრი, აღნიშნა სსუგ-ს უფროსის მოადგილემ.
"რა იყო ჩვენთან? პატრიარქ ბართლომეს პირდაპირი ჩარევა ჩვენს საეკლესიო საქმეებში, განხეთქილება, სამრევლოების მიტაცება,- განაცხადა მამა ნიკოლაიმ.-ჩვენ ვხედავდით, რა კეთდებოდა ჩვენთან, დასავლეთ უკრაინაში. ნაწილობრივ ერთეული შემთხვევები ახლაც არის. და საკითხი არ გადაწყვეტილა".
მღვდელმა ხაზი გაუსვა, რომ უკრაინის განხეთქილების საკითხის გადაწყვეტა   საჭირო იყო ერთობლივად კანონების საფუძველზე.
"ხოლო კანონები ამბობენ, რომ ადამიანი, რომელსაც არა აქვს სამღვდელო ხარისხი, ის უნდა (ხელახლა) იქნას ხელდასმული,-თქვა მან. ყველაფერი ეს ჩვენს  შემთხვევაში არ ყოფილა".
როგორც მჟკ იუწყებოდა, უმე-ს იერარქმა აღნიშნა, რომ ფანარიონის მეთაური უფრო რკე-სთან დიალოგისკენ მიილტვის, ვიდრე მართლმადიდებლობასთან.