დონალდ ტრამპი და მარკ უოკერი. ფოტო: страница Х Уокера დონალდ ტრამპი და მარკ უოკერი. ფოტო: страница Х Уокера
აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა მარკ უოკერი საერთაშორისო რელიგიური თავისუფლების საკითხებში საგანგებო დავალებათა ელჩად დანიშნა. უოკერი ყოფილი პასტორი და კონგრესმენია, რომელიც ადრე აშშ-ის წარმომადგენელთა პალატის ხელმძღვანელობაში მსახურობდა და ტერორიზმისა და დაზვერვის საკითხებში წარმომადგენელთა პალატის კომიტეტში მუშაობდა.
თავის მიმართვაში ტრამპმა აღნიშნა, რომ უოკერი „ერთხმად აირჩიეს წარმომადგენელთა პალატის ხელმძღვანელობაში“ და კომიტეტში „წარმოუდგენელი სამუშაო გაწია“. პრეზიდენტმა ასევე ხაზი გაუსვა, რომ ახალ თანამდებობაზე უოკერი „გამოავლენს ადამიანის უფლებების დარღვევის შემთხვევებს, დაიცავს რწმენას და ხელს შეუწყობს სიცოცხლის გადარჩენის შედეგების მიღწევას“.
საპასუხო განცხადებაში უოკერმა განაცხადა, რომ ის აშკარად ხედავს „იმ არაკეთილსინდისიერ პირებსა და რეგიონებს, რომლებიც ამ სისასტიკეს სჩადიან მორწმუნეების წინააღმდეგ“.
„ვიცი, რომ პრეზიდენტი ტრამპი რწმენის დამცველია, რასაც ადასტურებს მისი თამამი განცხადება რელიგიური თავისუფლების შესახებ გაერთიანებული ერების ორგანიზაციაში: „დღეს, ერთიანი ხმით, ამერიკის შეერთებული შტატები მოუწოდებს მსოფლიოს ხალხს, დაასრულონ რელიგიური დევნა“, - თქვა უოკერმა.
მან პირობა დადო, რომ ვენსთან და აშშ-ის სხვა ლიდერებთან ერთად „დაუღალავად იბრძოლებს მათთვის, ვინც სამიზნედ იქცა იმის გამო, რომ საკუთარი რწმენით ცხოვრებას ბედავს“.
მანამდე, მჟკ-მა დაწერა, რომ უკრაინის ხელისუფლებამ და რელიგიურმა ლიდერებმა „ტრამპის სულიერი მენტორი“ ქვეყანაში რელიგიური თავისუფლების არსებობის შესახებ დაარწმუნეს.