Მიტ. ანტონი: Მუხლმოდრეკილი ვლოცულობთ მშვიდობის აღსადგენად
უმე-ის საქმეთამმართველის თქმით, ახლა ყველაზე მწარე ის არის, რომ ომი უმოწყალოდ ამახინჯებს არა მხოლოდ სხეულს, არამედ სულსაც.
2022 წლის 10 მარტს, ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონიმ, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმეთამმართველმა, განაცხადა, რომ უმე-ის მორწმუნეები თავგანწირვით ეხმარებიან საომარი მოქმედებების შედეგად დაზარალებულებს და ყოველდღიურად მუხლმოდრეკილები ლოცულობენ უკრაინაში მშვიდობიანი ცხოვრების აღდგენისათვის. იერარქის ვიდეომიმართვა უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტმა გაავრცელა.
„უკვე ორი კვირაა, რაც ჩვენს მრავალჯერ ჭირნახულ უკრაინულ მიწაზე საომარი მოქმედებები მიმდინარეობს. ყოველდღე დიდი გულისტკივილით ვიგებთ დაღუპულთა და დაჭრილთა რიცხვის ზრდას. დაინგრა ეკლესიები, საავადმყოფოები, სკოლები და სახლები. მაგრამ ყველაზე მწარე ის არის, რომ ადამიანის სულები ნადგურდება. ომი უმოწყალოდ ამახინჯებს არა მხოლოდ სხეულს, არამედ სულსაც. ამ რთულ დღეებში მუხლმოყრით ვლოცულობთ მტრობის სწრაფად დასრულებისათვის და მშვიდობიანი ცხოვრების აღდგენისათვის“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ანტონიმ.
მან დასძინა, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია „ყოველთვის იყო, არის და იქნება თავის ხალხთან ერთად“ და სამხედრო დაპირისპირების პირველივე დღიდან ეხმარებოდა ყველას, ვინც საომარი მოქმედებების შედეგად დაზარალდა. უმე-ის წმინდა მონასტრები ათასობით ლტოლვილის თავშესაფრად იქცა და ბევრმა ეპისკოპოსმა, მღვდელმა და საერო პირმა, რომლებიც ეხმარებიან მსხვერპლს, "აჩვენეს ევანგელური მსხვერპლშეწირვის რეალური მაგალითი".
„ჩვენი ეკლესიები ყოველთვის ღიაა სულიერი და ყველა შესაძლო მატერიალური მხარდაჭერისთვის“, - აღნიშნა უმე-ის საქმეთამმართველმა.