ოვრუჩის ეპარქიის წინამძღვარმა მღვდლების მუქარის გამო პოლიციას მიმართა
ოვრუჩისა და კოროსტენის მიტ. ბესარიონმა მისწერა ღია წერილი რეგიონის ხელმძღვანელობას ლიტურგიის ჩატარების უფლების უკანონო ჩამორთმევისა და უმე-ის მღვდლების მუქარის შესახებ.
2022 წლის 14 აპრილს, ოვრუჩისა და კოროსტენის მიტროპოლიტმა ბესარიონმა ღია წერილი გაუგზავნა ჟიტომირის რეგიონალური ადმინისტრაციის თავმჯდომარეს, ეროვნული პოლიციის რეგიონალური განყოფილების ხელმძღვანელს და ადგილობრივი საბჭოების დეპუტატებს. მიმართვის ტექსტი ოვრუჩის ეპარქიის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
ჯერ კიდევ 2022 წლის 28 მარტს, უცნობმა პირებმა მიტროპოლიტის არყოფნით ისარგებლეს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ოვრუჩის ეპარქიის ადმინისტრაციიდან სლავურ და რუსულ ენებზე საეკლესიო წიგნები გამოიტანეს. მათ ლიტერატურა პოლიციის თანდასწრებით წაიღეს. ვლადიკამ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ წიგნები შეძენილია მორწმუნეების მოთხოვნით და შემოწირულობებით.
მიტროპოლიტმა ბესარიონმა მოუწოდა ყველა მონაწილეს, მოინანიონ და წიგნები დაუბრუნონ ეპარქიის ადმინისტრაციას. მან დაამატა: „ამ ადამიანებმა <…> ჩაიდინეს ამორალური ცოდვილი ქმედება, რომელიც გამოწვევას წარმოადგენს ღმერთისა და ჩვენი მორწმუნეებისთვის“.
ვლადიკამ თქვა, რომ იგივე ქმედებები და მუქარა მღვდლების მიმართ დაფიქსირდა ქალაქ რადომიშლში, სოფლებში რიჟანიში, პერშოტრავნავეში, ირშანსკში, სელეტში, დევოშინში, ნებეჟში, გრუშკიში. მიტროპოლიტმა დასძინა: ”მათ სურთ მსგავსი საქციელებით აიძულონ მღვდლები, რომ გადავიდნენ მეუ-ში.”
დასასრულს, ვლადიკამ გაიხსენა სიტყვები კორინთელთა მიმართ მე-2 ეპისტოლედან: „რადგან ჩვენ ყველანი უნდა გამოვიდეთ ქრისტეს სამსჯავროს წინაშე, რათა თითოეულმა მიიღოს იმის მიხედვით, რაც გააკეთა ხორციელი ცხოვრებისას, კარგი თუ ცუდი“ და ციტირებდა მათეს სახარებას: „ღმერთი დააჯილდოებს თითოეულს თავისი საქმის მიხედვით“.
ეპისკოპოსის წერილს ხელს აწერდნენ უმე-ის ოვრუჩის ეპარქიის სამღვდელოება და საერო პირები.
ოვრუჩის ეპარქიის პრესსამსახურმა კომენტარი გააკეთა მიტროპოლიტ ბესარიონის მიმართვაზე: „ჩვენ შევახსენებთ ადგილობრივ ხელისუფლებას, რომლებიც ეწინააღმდეგებიან უმე-ს: უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია არის ადმინისტრაციულად და ფინანსურად დამოუკიდებელი; ეკლესიის წესდების თანახმად, ადამიანებს, რომლებიც არ არიან მრევლის წევრებს, არ აქვთ უფლება გადაწყვიტონ თემის შიდა ცხოვრების წესის საკითხები. ეს არის პირდაპირი ჩარევა საეკლესიო საქმეებში, უკრაინის კონსტიტუციის დარღვევა და მორწმუნეების დისკრიმინაცია“.