წვრილმან საკითხებზე ცდილობენ ჩვენს დაყოფას, - მიტროპოლიტი ლუკა
ზაპოროჟისა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტმა ლუკამ აღნიშნა, რომ მედია მორწმუნეთა ყურადღებას არიდებს მართლმადიდებლობის წინააღმდეგ გლობალური ბრძოლიდან.
ზაპოროჟისა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტ ლუკას თქმით, მსოფლიო დონეზე ჩამოყალიბდა ფსევდომართლმადიდებლური ლობირება, რომლის წინაშეც დგას მართლმადიდებლური ეკლესიების ერთიანობის დანგრევის ამოცანა. ამის შესახებ იერარქმა ტელეგრამის თავის არხზე დაწერა.
„ახლა პრესაში აქტიურად განიხილება კითხვები, საჭიროა თუ არა პატრიარქის ლოცვებში მოხსენიება, უნდა გვქონდეს თუ არა ავტოკეფალური ეკლესია. მედია არიდებს მართლმადიდებელ მორწმუნეთა ყურადღებას უფრო მნიშვნელოვანი და მართლაც გლობალური პრობლემისგან. და ეს ასე ჟღერს - ახალ მსოფლიო წესრიგში მართლმადიდებლობის ადგილი არ არის. მსოფლიოს სურს ქრისტეს ეკლესიის სრული განადგურება“, - წერს ეპისკოპოსი.
მისი თქმით, დევნა, რომელიც ეკლესიამ განიცადა სსრკ-ს ეპოქაში, ვერ შეედრება იმ საფრთხეს, რომელიც ახლა მართლმადიდებლობას ეკიდება.
„ახლა ამ საკითხს სუპერპროფესიონალები შეეჭიდნენ, რომლებმაც წინა მდევნელებისგან განსხვავებით შექმნეს ამ პროცესის მკაფიო, თანმიმდევრული და გააზრებული ლოგისტიკა. <... > ამისათვის „ტომოსებს“ გასცემენ მკვდრადშობილ რელიგიურ სტრუქტურებს, ერთი მხრივ, მეორე მხრივ, მსოფლიო საზოგადოებაში ნერგავენ ქრისტიანულ ეთიკასა და მორალთან შეუთავსებელ ცხოვრების ნორმებს. კანონიკური უკანონობა სულიერ დეგრადაციასთან ერთად მოწოდებულია ქრისტიანული სარწმუნოების კომპოსტად აქციოს, მორწმუნეებს ართმევს არა მხოლოდ ღვთის წყალობას, არამედ ხსნის ყოველგვარ იმედსაც. ეს კომპოსტი ანტიქრისტეს თავის სულიერ წინამძღოლად გამოაცხადებს“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ლუკამ.
იერარქის თქმით, უკრაინაში ამოცანაა ასეთი კომპოსტის შერწყმა სხვადასხვა სტრუქტურებში, რომლებიც ამა თუ იმ გზით საკუთარ თავს ქრისტიანობას უკავშირებენ.
„სწორედ ამისთვის ცდილობენ ჩვენს დაყოფას მეორეხარისხოვან საკითხებში, რომლებსაც საერთო არაფერი აქვთ რწმენის დოგმებთან. და საქმე იმაში კი არ არის, მოვიხსენიებთ თუ არა პატრიარქ კირილს, იქნება თუ არა უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესია რმე-ის ნაწილი. საქმე ამაში კი არ არის. საკითხი დგას ასე – ვიქნებით ქრისტესთან თუ ანტიქრისტეს შესახვედრად საერთო ფორმირებაში წავალთ? - ხაზგასმით აღნიშნა ეპისკოპოსმა.
ზაპოროჟიესა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტმა ლუკამ მორწმუნეებს და სასულიერო პირებს გაერთიანებისკენ მოუწოდა. ”სინამდვილეში, ეს არის ჩვენი პოზიცია რწმენაში”, - დასძინა მან.
როგორც მჟკ გვატყობინებდა, მიტროპოლიტმა ლუკამ უსაფუძვლოდ გამოაცხადა უმე-ის მიმართ ბრალდებები განხეთქილების შესახებ.