ზელენსკიმ ხელი მოაწერა ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილებას
2023 წლის 24 იანვარს პრეზიდენტმა ზელენსკიმ დაამტკიცა ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ათი წარმომადგენლის წინააღმდეგ სანქციების შესახებ. პრეზიდენტის ვებგვერდზე გამოქვეყნებულია უკრაინის პრეზიდენტის ბრძანებულება No43/2023.
ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილების დანართში გამოქვეყნდა იმ პირთა სია, რომელთა მიმართ სანქციები დაწესდა.
1. ვადიმ ნოვინსკი, უმე-ის დიაკონი.
2. კიევ-პეჩერსკის ლავრის მიტროპოლიტი პაველი (ლებედი).
3. სიმფეროპოლისა და ყირიმის მიტროპოლიტი ლაზარი (შვეცი).
4. იზიუმისა და კუპიანსკის უმე-ის მიტროპოლიტი ელისეი (გათავისუფლებულია უმე-ის სინოდის მიერ).
5. რომენსკისა და ბურინსკის ეპისკოპოსი იოსები (გათავისუფლებულია უმე-ის სინოდის მიერ).
6. კოკტებელ ის ეპისკოპოსი აგათონი (ოპანასენკო).
7. მიტროპოლიტი პლატონი (უდოვენკო), ფეოდოსიის ეპარქიის ადმინისტრატორი.
8. ბახჩისარაის ეპისკოპოსი კალინნიკი, სიმფეროპოლის ეპარქიის ვიკარი.
9. ჟანკოისა და რაზდოლსკი ეპისკოპოსი ალექსი, ჟანკოის ეპარქიის ადმინისტრატორი.
10. როვენკოვსკისა და სვერდლოვსკის მთავარეპისკოპოსი არკადი, როვენკოვსკის ეპარქიის ადმინისტრატორი.
სანქციები მოიცავს: აქტივების ბლოკირებას, სავაჭრო ოპერაციების შეზღუდვას, რესურსების ტრანზიტის შეზღუდვას, ნაწილობრივ ან სრულ შეწყვეტას უკრაინის ტერიტორიით, ფრენების და ტრანსპორტირების შეწყვეტას, უკრაინიდან კაპიტალის გაყვანის აკრძალვას და ა.შ.
აკრძალვა ასევე მოიცავს სახელმწიფო ქონების იჯარით გაცემის შესაძლებლობას უცხო სახელმწიფოს რეზიდენტების და პირების მიერ, რომლებიც პირდაპირ ან ირიბად აკონტროლებენ უცხო სახელმწიფოს რეზიდენტებს ან მოქმედებენ მათ ინტერესებში.
სრული აკრძალვა დაწესდა სანქციების ქვეშ მყოფი პირების მიერ გამოშვებულ ფასიან ქაღალდებზე.
სანქცირებულმა პირებმა უნდა შეწყვიტონ კულტურული გაცვლა, სამეცნიერო თანამშრომლობა, საგანმანათლებლო და სპორტული კონტაქტები უცხო სახელმწიფოებთან და უცხოურ იურიდიულ პირებთან.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე ზელენსკიმ აამოქმედა ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილება უმე-ის წინააღმდეგ შემზღუდავი ზომების შესახებ.