იქ შეურაცხყოფილი იყო ებრაელთა პატივი: უუს-ს განმარტება პოჩაევის ლავრის ჩხრეკაზე
უუს-ს პრესსამსახურმა განაცხადა, რომ უშიშროების ძალების ვიზიტი პოჩაევის ლავრაში 2023 წლის 30 ნოემბერს მოხდა "სისხლის სამართლის კოდექსის ფარგლებში, ლავრას ხელმძღვანელობის ეროვნული მტრობისა და სიძულვილის გაღვივებაში მონაწილეობის გამო ".
„გამოძიების თანახმად, პოჩაევის ლავრის წარმომადგენლებმა გამოაქვეყნეს პუბლიკაცია მონასტრის ვებსაიტზე, სადაც შეურაცხყოფდნენ ებრაელთა ეროვნულ პატივს და ღირსებას და ასევე აღძრავდნენ რელიგიურ სიძულვილს ყველა ეკლესიის წარმომადგენლის მიმართ, გარდა უმე-ისა“, - ნათქვამია შეტყობინებაში სადავო პუბლიკაციის მითითების გარეშე.
უუს ამტკიცებს, რომ ”უმე-ის სასულიერო პირები ეჭვქვეშ აყენებდნენ უკრაინის, როგორც სუვერენული სახელმწიფოს არსებობას”.
„უშიშროების სამსახურის მიერ ინიცირებულმა ექსპერტიზამ დაადასტურა ეთნიკური სიძულვილის გაღვივების არსებობა ონლაინ გამოქვეყნებულ ტექსტში. უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161 (მოქალაქეთა თანასწორობის დარღვევა რასის, ეროვნების, რელიგიის, რელიგიური მრწამსის, ინვალიდობის და სხვა მახასიათებლების მიხედვით) მუხლის შესაბამისად მიმდინარეობს გამოძიება დანაშაულის ყველა გარემოების დასადგენად“, - ნათქვამია ტექსტში.