კულტურის სამინისტრომ გაასაჯაროვა რა თანხა დაუჯდა დესიატინის ეკლესიის დანგრევა
ოფიციალურმა პირებმა განაცხადეს, თუ როგორ გამოიყენეს მართლმადიდებლური სალოცავის ნგრევისთვის შეგროვებული თანხა.
დედაქალაქის ცენტრში უმე-ის დესიატინის ეკლესიის დანგრევაზე 772 ათასი გრივნა დაიხარჯა. კულტურის სამინისტროს ინფორმაციით, სალოცავის დანგრევის შემდეგ ტერიტორიის შემოღობვა კიდევ 100 ათასი გრივნა იქნა გამოყენებული.
„უკრაინის ისტორიის ეროვნული მუზეუმის მონაცემებით, მუზეუმმა მიიღო 2266 შემოწირულობა, ჯამში 870627.06 გრივნა. წინასწარი შეფასებით, დემონტაჟის სამუშაოები 772 000 გრივნა დაჯდა. მუზეუმმა ეს თანხა საინვესტიციო კომპანია Inzhur- გადაურიცხა, - ნათქვამია განცხადებაში.
ოფიციალური პირების თქმით, კოლექციიდან დარჩენილი თანხა ღობის მონტაჟს მოხმარდა.
„სულ დაიხარჯა 95 315 გრივნა. ღობე ღირდა 40,642 გრივნა, ბანერები მეათედის ეკლესიასთან დაკავშირებული არტეფაქტების შესახებ - 18,900 გრივნა, დანარჩენი თანხა გამოიყენეს დამაგრებისა და მონტაჟისთვის. ამ დროისთვის მუზეუმს დარჩენილი აქვს 3312.07 გრივნა, რომელიც შეგროვდა კამპანიის ფარგლებში“, - აღნიშნავენ კულტურის სამინისტროში.
დეპარტამენტში ამბობენ, რომ კონსტრუქციები საჭირო იქნება ვიზიტორების დასაცავად, როდესაც მუზეუმი შეძლებს ამ ტერიტორიის არქეოლოგიური კვლევის დაწყებას.
კულტურის სამინისტროში ასევე აცხადებენ, რომ სამშენებლო კომპანიის დირექტორი ეკლესიის დანგრევისთვის შეგროვილი თანხის სამხედროების დასახმარებლად გადაცემას გვთავაზობს.
როგორც მჟკ წერდა, ოფიციალურმა პირებმა დესიატინის ეკლესიის საღვთისმსახურო ჭურჭლის კონფისკაცია მოახდინეს. სალოცავის დანგრევის ადგილზე, სანამ ტერიტორია შემოღობეს, კიეველებს და ქალაქის სასულიერო პირებს ყვავილები ყოველდღე მოჰქონდათ.