უმე-ის მონაწილეობით კიევის სოფიაში მე-12 საუკუნის სახარების ხელახალი ბეჭდვის პრეზენტაცია გაიმართა
გალიციურ-ვოლინური სახარების ფაქსიმილური გამოცემა (XII ს.). ფოტო: news.church.ua გალიციურ-ვოლინური სახარების ფაქსიმილური გამოცემა (XII ს.). ფოტო: news.church.ua
ორგანიზატორებმა აღნიშნეს ვოლინის ეპარქიის სამღვდელოების შრომისმოყვარეობა ფაქსიმილ გამოცემაზე.
ეროვნულ ნაკრძალში "კიევის სოფია" 2024 წლის 28 მაისს, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სასულიერო პირის მონაწილეობით, გაიმართა გალიციურ-ვოლინური სახარების (XII ს.) ფაქსიმილური გამოცემის პრეზენტაცია, იუწყება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
ფაქსიმილური გამოცემა განხორციელდა პროგრამის ,,ჩვენ უკრაინას ვუბრუნებთ კულტურულ მემკვიდრეობას’’ ფარგლებში. პროექტს ესწრებოდნენ გამომცემლობა Gorobets, ქველმოქმედნი, პარტნიორები, ასევე უმე-ის ვოლინის ეპარქიის სასულიერო პირები.
როგორც გამომცემლები აღნიშნავენ, მისი სტრუქტურა არის სრული სახარება-აპრაკოსი დამატებული ყოველთვიური წიგნით. მისი სამეცნიერო ნაწილი შეიცავს ხელნაწერის ისტორიოგრაფიულ, ენობრივ, ორთოგრაფიულ და მხატვრულ შესწავლას.
„ასლი არის ღია წყარო მკვლევარებისთვის და უკრაინის სულიერი და კულტურული მემკვიდრეობის ყველა მოყვარულისთვის. გარდა ამისა, ძეგლი არის ღირებული წყარო საეკლესიო სლავური ენის უკრაინულ გამოცემაში შესასწავლად“, - დასძენენ ისინი.
პრეზენტაციას ესწრებოდნენ გამომცემლობის დირექტორი ანა გორობეცი და თანამშრომლები, უკრაინელი მეცნიერები, მხატვრები, ასევე კიევის ეროვნული ნაკრძალის სოფიას ადმინისტრაციის წარმომადგენლები.
პროექტსა და პრეზენტაციაში მიტროპოლიტ ნათანაელის ლოცვა-კურთხევით მონაწილეობდა უმე-ის ვოლინის ეპარქიის სასულიერო პირი, არქიმანდრიტი ონოფრე (კუტსი).
,,ორგანიზატორებმა აღნიშნეს არქიმანდრიტ ონუფრის მიერ აღნიშნული პუბლიკაციის განსახორციელებლად გაწეული შრომა“, - ნათქვამია განცხადებაში.