ოდესაში მამაკაცებს, რომლებმაც მეჩეთის ცეცხლის წაკიდება სცადეს, 8 წელი მიუსაჯეს
დამნაშავეების დაჭერა ოდესაში. ფოტო:  Судебный репортер დამნაშავეების დაჭერა ოდესაში. ფოტო: Судебный репортер
სასამართლომ დაადგინა, რომ ბრალდებულებმა ცეცხლის გაჩენა ეთნიკური მტრობის საფუძველზე დაგეგმეს.
ოდესის პრიმორსკის რაიონულმა სასამართლომ ტერორისტული ჯგუფის შექმნისა და ტერაქტის მომზადებისთვის ორ მოქალაქეს 8 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. საუბარია ოდესაში, ბალკოვსკაიას ქუჩაზე მდებარე მუსლიმური რელიგიური თემის მეჩეთის დაწვის მცდელობაზე, რომელიც აღკვეთეს 2020 წლის ივნისში. ამის შესახებ გამოცემა «Судебный репортер» 9 სექტემბრის განაჩენზე დაყრდნობით იტყობინება.
2020 წლის 25 ივნისს, უუს-ს თანამშრომლებმა დააკავეს ორი ახალგაზრდა მამაკაცი, რომლებიც მეჩეთის მახლობლად იმყოფებოდნენ მოლოტოვის კოქტეილებით. უუს-ს მოახლოებული დანაშაულის შესახებ აცნობა ინფორმატორმა, რომელიც თავად იყო ჩართული დანაშაულის დაგეგმვაში. მისი თქმით, ის ეჭვმიტანილებს დაუკავშირდა ტელეგრამ-არხით, სადაც ეთნიკურად მოტივირებული დანაშაულებები, მათ შორის ვანდალიზმი და ცეცხლის წაკიდება იყო განხილული.
მოწმე, რომელიც თანამშრომლობდა სამართალდამცავ უწყებებთან, ერთ-ერთ ბრალდებულს ტელეგრამის ჯგუფის საშუალებით შეხვდა, სადაც იდეოლოგიურ საფუძვლებზე დავალებებს ანაზღაურების სანაცვლოდ სთავაზობდნენ. ის თანამზრახველებს რამდენჯერმე შეხვდა მეჩეთის სიახლოვეს, სადაც განიხილეს ცეცხლის წაკიდების გეგმა, ასევე საქმეში სხვა შემსრულებელიც ჩაერთო. კრიმინალები მეჩეთის შენობაში მოლოტოვის კოქტეილების სროლას და ხანძრის გადაღებას გეგმავდნენ.
სასამართლოში ბრალდებულებმა დანაშაული არ აღიარეს და აცხადებდნენ, რომ მოწმემ მათ დანაშაულის ჩადენის პროვოცირება მოახდინა. მან ასევე განაცხადა, რომ ცეცხლის წაკიდებისთვის ჯილდოს 15 ათასი აშშ დოლარის ოდენობით დაპირდნენ, თუმცა ეს გეგმა სერიოზულად არ განიხილა და დანაშაულისთვის გამოყოფილი თანხის ნაწილი პირად საჭიროებებზე დახარჯეს.
თუმცა, სასამართლომ მტკიცებულებები საკმარისად მიიჩნია მსჯავრდებისთვის და დაადგინა, რომ ბრალდებულებმა ცეცხლის გაჩენა ეთნიკური მტრობის საფუძველზე დაგეგმეს.