სახალხო დეპუტატი: ხელისუფლება ფანარს სთხოვს საპატრიარქოს სტატუსს მეუ-სთვის
სახალხო დეპუტატმა თქვა, რომ როდესაც უკრაინაში "ერთი მართლმადიდებლური ეკლესია პატრიარქის მეთაურობით" გამოჩნდება, ის ფანარისგან კიდევ ერთ ტომოს მიიღებს.
სახალხო დეპუტატმა სახალხო პარტიის მსახურიდან ნიკიტა პოტურაევმა, უმაღლესი რადას ჰუმანიტარული კომიტეტის ხელმძღვანელმა, NV-სთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ მეუ სთხოვს ფანარს საპატრიარქოს სტატუსს.
მისი თქმით, უკრაინის სახელმწიფოს სტრატეგიული მიზანი სულიერ სფეროში არის "უმე-ის პროუკრაინული ეპარქიების გაერთიანება მეუ-სთან".
ასეთი „გაერთიანების“ შემდეგ უკრაინის ხელისუფლება ეკლესიის მეთაურთან ერთად მიმართავს ფანარის მეთაურს მეორე ტომოსის მისაღებად, რომელიც „ერთიან უკრაინულ ეკლესიას საპატრიარქოს სტატუსს მიანიჭებს“.
„ჩვენი, როგორც ხელისუფლების წარმომადგენლების მიზანია, წვლილი შევიტანოთ უკრაინაში ერთიანი მართლმადიდებლური ეკლესიის ჩამოყალიბებაში. ის უკვე არსებობს - ეს არის მეუ“, - თქვა პოტურაევმა.
მან დასძინა, რომ როდესაც უკრაინაში "ერთი მართლმადიდებლური ეკლესია პატრიარქის მეთაურობით" გამოჩნდება, ის "მიიღებს სხვა ტომოსს, როგორც ეს მოხდა ისტორიაში".
„ეს ეხება უკრაინის სახელმწიფოსა და უკრაინის მართლმადიდებლობის სტრატეგიულ მიზნებს“, - განმარტა პოტურაევმა.
„მათ (უმე-ს - რედ.) აქვთ გარკვეული იმედები, რომ შეძლებენ დაამტკიცონ კონტრაქტების კანონიერება (ლავრას დაქირავება - რედ.). მათი ტაქტიკა გასაგებია, მაგრამ სტრატეგია არ აქვთ. ამიტომ მჯერა, რომ წააგებენ“, - განაცხადა „ხალხის მსახურის“ წარმომადგენელმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ "მეუ-ს საპატიო პატრიარქის" ფილარეტ დენისენკოს თქმით, ბერძნებმა აჯობა უკრაინელებს და მეუ-ს არავითარი დამოუკიდებლობა არ აქვს.