კულტურის სამინისტრომ დააფიქსირა ლავრის შენობაში „ავარიული“ მდგომარეობა, სადაც ადრე ხანძარი იყო
კულტურის სამინისტროს კომისიამ კიევ-პეჩორის ლავრის 112-ე შენობაში შეაღწია და იქ "ავარიული მდგომარეობა" აღმოაჩინა. 2019 წელს იქ ხანძარი გაჩნდა.
კულტურის სამინისტროს კომისიამ კიევ-პეჩორის ლავრას ქონების მიღებისა და გადაცემის შესახებ 112-ე კორპუსის შემოწმების შესახებ განაცხადა. ამის შესახებ კულტურის მინისტრმა ალექსანდრე ტკაჩენკომ ტელეგრამის არხზე განაცხადა.
ტკაჩენკომ თქვა, რომ "კულტურის სამინისტროს კომისიამ დააფიქსირა შენობის საგანგებო მდგომარეობა, გამოსაყენებლად უვარგისი და განადგურების აშკარა ნიშნები გამოავლინა".
კვლევის შედეგების მიხედვით, კულტურის სამინისტროს თანამშრომლებმა მოამზადეს განცხადება „ხელოვნების დანაშაულის შესახებ. უკრაინის სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 298 „უკანონო ჩხრეკის სამუშაოები არქეოლოგიური მემკვიდრეობის ობიექტზე, კულტურული მემკვიდრეობის ობიექტების განადგურება, განადგურება ან დაზიანება“.
ტკაჩენკომ განაცხადა, რომ „100 წელზე მეტი ხნის განმავლობაში შენობა No112 იყო კიევ-პეჩორის ლავრის სივრცითი კომპოზიციის განუყოფელი ელემენტი, საჯარო არქიტექტურის მაგალითი კლასიციზმის სტილში, რომლის პროექტიც ცნობილი არქიტექტორის პ.ი. სპაროს მიერ იყო შესრულებული. უმე მს-ის მხოლოდ რამდენიმე ათეული წელი დასჭირდა, რომ შენობას მიეღო ის სახე, რასაც ახლა ხედავთ ფოტოზე“.