კოხანოვსკაიას გამტაცებლები პოლიციელები აღმოჩნდნენ
ლავრას ადვოკატმა განაცხადა, რომ უფლებადამცველი ვიქტორია კოხანოვსკაია პეჩორის პოლიციის განყოფილებაში იმყოფება.
2023 წლის 19 აპრილის გვიან საღამოს გაირკვა, რომ პეჩორის პოლიციის განყოფილებაში იმყოფება უფლებადამცველი ვიქტორია კოხანოვსკაია, რომელიც უცნობმა პირებმა გაიტაცეს ნიჟნაია ლავრას შესასვლელთან. ამის შესახებ ლავრას ადვოკატმა დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა ტელეგრამ არხზე განაცხადა.
თავდაპირველად მან დაწერა, რომ კოხანოვსკაია "დაპატიმრებული იყო . უკრაინის სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 208 მუხლის-ხულიგნობის შესაბამისად “, მოგვიანებით კი დასძინა, რომ კოხანოვსკაიას და სხვა სამ პირს ეჭვმიტანილია სისხლის სამართლის კოდექსის 296-ე მუხლის მე-3 ნაწილით.
უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის ეს მუხლი ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 5 წლამდე ვადით:
„ამ მუხლის პირველი ან მეორე ნაწილით გათვალისწინებული ქმედებები (ხულიგნობა, ანუ საზოგადოებრივი წესრიგის უხეში დარღვევა საზოგადოების აშკარა უპატივცემულობის ნიშნით, რომელსაც თან ახლავს თავხედობა ან განსაკუთრებული ცინიზმი), თუ ისინი ჩადენილია პირის მიერ, რომელიც ადრე იყო ნასამართლევი ხულიგნობისთვის, ან დაკავშირებული იყო ხელისუფლების წარმომადგენლის ან საზოგადოების წარმომადგენლისადმი წინააღმდეგობის გაწევისთვის, რომლებიც ახორციელებდნენ საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის მოვალეობას - თავისუფლების აღკვეთა ემუქრებათ ორიდან ხუთ წლამდე. "
კოხანოვსკაიას გატაცების შემდეგ გაჩნდა ვიდეო შემთხვევის ადგილიდან, სადაც ჩანს, რომ რამდენიმე მამაკაცი უფლებადამცველს მიათრევს, პოლიციის მანქანაში ძალის გამოყენებით სვამენ და მიჰყავთ.
შეგახსენებთ, რომ 19 აპრილს დაახლოებით 20:30 საათზე უცნობმა პირებმა ვიქტორია კოხანოვსკაია გაიტაცეს. ფეისბუქზე გამოქვეყნებულ ვიდეოში, რომელსაც იმ მომენტში კოხანოვსკაია იღებდა, ისმის, რომ გატაცების მომენტში ის ყვირის, შემდეგ ჩუმდება. შემდეგ ჩანაწერში ერთ-ერთი გამტაცებელი ამბობს: „მან (კოხანოვსკაიამ, - რედ.) დაიწყო პროვოცირება, მე იგი წამოვათრიე, თითქოს გონება დაკარგა, შემდეგ მანქანაში ჩავტენე, ჯანდაბა, და ჩვენ მოგვყავს."