უმე გამოეხმაურა ქვემო ლავრასთან დაკავშირებით კულტურის სამინისტროს გეგმებს
მიტროპოლიტმა კლიმენტმა კომენტარი გააკეთა კულტურის სამინისტროს ხელმძღვანელის ტკაჩენკოს განცხადებაზე ქვემო ლავრის ტერიტორიაზე ხალხური რეწვის ცენტრის განთავსების გეგმის შესახებ.
კულტურის მინისტრის, ალექსანდრე ტკაჩენკოს წინადადებას კიევ-პეჩორის ლავრის ქვედა ტერიტორიაზე სარეაბილიტაციო ცენტრის ან ხალხური რეწვის ცენტრის განთავსება სარ აზრს მოკლებულია. ამის შესახებ უმე-ის სინოდალური ინფორმაციის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა მიტროპოლიტმა კლიმენტმა განუცხადა «Стране»-ს.
კიევ-პეჩორის ლავრასთან დაკავშირებით კულტურის სამინისტროს გადაწყვეტილებების კომენტირებისას, უმე-ის იერარქმა აღნიშნა, რომ მათ „არაფერი აქვთ საერთო უკრაინის კანონმდებლობასთან და არც ადამიანის უფლებათა ფუნდამენტურ პრინციპებთან ნებისმიერი ცივილიზებული საზოგადოებისთვის“.
„მე ვფიქრობ, რომ საზოგადოებაში დღეს სრულიად ცხადი ხდება, რომ კულტურის სამინისტროს თანამდებობის პირების გადაწყვეტილებებში უხეში არაპროფესიონალიზმი გამოიხატება იმავე მასშტაბით არა მხოლოდ ლავრასთან დაკავშირებით სულელურ და უკანონო გადაწყვეტილებებში, არამედ ყველა სხვა საკითხში უკრაინის ბიუჯეტის ხარჯზე“, - დასძინა ეპისკოპოსმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, კულტურის სამინისტროს ხელმძღვანელმა ტკაჩენკომ ისაუბრა ქვედა ლავრის მომავალზე უმე-ის გასვლის შემდეგ.