რივნეში, უმე-ს საზოგადოებას ასახლებენ ტუბდისპანსერის ტერიტორიაზე არსებული ტაძრიდან
ადრე ტაძრის ადგილზე ნარკომანების თავშეყრის ადგილი იყო და საზოგადოების ძალისხმევით მოაწყვეს სალოცავი ადგილი.
წმინდა მთავარანგელოზი მიქაელის სახელობის ტაძრის წინამზღვარმა, დეკანოზმა ანდრეი კოსიკმა თქვა, რომ რივნის რეგიონალური ტუბერკულოზის დისპანსერის ხელმძღვანელობამ სთხოვა უმე-ს საზოგადოებას დაეტოვებინა შენობა, სადაც რვა წლის განმავლობაში ლოცულობდნენ, ინფორმაციას ავრცელებს რივნის ეპარქიის უმე-ს პრესსამსახური.
მღვდელის თქმით, შენობის დაცლის აუცილებლობა გამოაცხადა რივნის რეგიონალური ტუბერკულოზის დისპანსერის ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელმა ვალენტინ კირილუკმა.
თანამდებობის პირმა მათ საშუალება მისცა, ტაძრიდან წაეღოთ ყველაფერი და სთხოვა, ხელი მოეწერათ შენობის იჯარით აღების გაუქმების დოკუმენტზე .
„ხელი არაფერზე არ მომიწერია და არც ვაპირებ ამის გაკეთებას, რადგან არ მესმის, რატომ გატარდა ასეთი ზომები ეკლესიასთან დაკავშირებით, რომელშიც რვა წლის განმავლობაში აღესრულებოდა ლოცვა და ლიტურგია. სანამ შემომწირველთა ფულით არ გავარემონტე ეს შენობა, არავის სჭირდებოდა. აქ იყო აურზაური და ნარკომანების თავშეყრის ადგილი. არავის სჯეროდა, რომ აქ ტაძრის მოწყობა იქნებოდა შესაძლებელი. ჩვენ არ გავჩერდით და უბრალოდ გავაკეთეთ, გავწმინდეთ, გავრეცხეთ, კეთილმოვაწყვეთ. მე აღვიქვამდი ამ პატარა ეკლესიას, როგორც მიწიერ სამოთხეს“, - აღნიშნა მამა ანდრეიმ.
მღვდელმა ასევე თქვა, რომ თემი რეგულარულად იხდიდა ქირას, კომუნალურებს, იყო მორჩილი მოიჯარე, არ არღვევდა ბრძანებას, მორწმუნეები უბრალოდ ლოცულობდნენ.
„სნეულთა გულისთვის მოაწყვეს ეკლესია ლოცვის აღსასრულებლად, რათა ადამიანები განიკურნონ სნეულებისგან“, - აღნიშნავს მამა ანდრეი.
ახლა მთავარანგელოზ მიქაელის სახელობის ტაძრის მრევლმა, დისპანსერის ხელმძღვანელობის თხოვნით, დატოვა სალოცავი. მზრუნველი ხალხი ეხმარებოდა მამა ანდრეის ხატების, საეკლესიო ნივთების, წლების განმავლობაში შეძენილი ნივთების გადაზიდვაში.
„ეკლესიის გუმბათებისთვის და ჯვარცმისთვის ხელი არ მიხლია, ვერც ვახლებ, იქნებ ვინმეს ლოცვისკენ მოუწოდოს, ვიღაცას კი მონანიებისკენ“, - დასძინა მღვდელმა.