უმე არ არის "მოსკოვის საპატრიარქო", არ არის "მოსკოვის მღვდლები": ლავრას ადვოკატმა უჩივლა მეხუთე არხს
დეკანოზი ნიკიტა ჩეკმანი სასამართლოს სთხოვს, დაავალდებულოს პოროშენკოს ტელეარხი საჯაროდ მოიხადონ ბოდიში.
კიევ-პეჩორის ლავრის ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა, სარჩელი შეიტანა კიევის პოდოლის რაიონულ სასამართლოში პატივის, ღირსების და საქმიანი რეპუტაციის დასაცავად და მე-5 არხის სიუჟეტში გამოქვეყნებული ყალბი ინფორმაციის უარყოფისთვის.
„05/01/2023 მე-5 არხმა გაავრცელა ვიდეო „კიევ-პეჩორის ლავრის ნაკრძალის საჩივარი უმე-მს-ის წინააღმდეგ: სხდომა გადაიდო 5 ივნისამდე“, - თქვა ადვოკატმა ტელეგრამის არხზე. – მთელი ვიდეოჩანაწერის განმავლობაში, როგორც ადვოკატს, მეძახიან „მოსკოვის მღვდლების წარმომადგენელს, კიევ-პეჩორის ლავრის ყოფილ მფლობელს“. აღვნიშნავ, რომ მე, ჩეკმანი ნიკიტა პეტროვიჩი, ვარ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის (უმე) წმიდა მიძინების კიევ-პეჩორის ლავრის (მონასტრი) წარმომადგენელი, რომელიც არის მოპასუხე ამ საქმეში, მაგრამ არა უმე-მს.
ადვოკატმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მე-5 არხის ინფორმაცია არის „არაზუსტი, გავრცელებული არასრული, დამახინჯებული ინფორმაციის გამოყენებით“ და იწვევს ნეგატიურ ასოციაციებს, რაც მას მიაწერს „გარკვეული არარსებული სტრუქტურის („მპ“) მიკუთვნებას“.
ამასთან დაკავშირებით, მამა ნიკიტა სასამართლოს სთხოვს, დაავალდებულოს მეხუთე არხი გადაცემა «Час новин»-ის ეთერში საჯაროდ მოიხადოს ბოდიში.
„მოვუწოდებთ ყველა მედიას, დაიცვან ჟურნალისტური ეთიკის წესები და არ მოახდინოს მოქალაქეების გონებით მანიპულირება, შეწყვიტონ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის „ მოსკოვის საპატრიარქო, მოსკოვის მღვდლები“ და სხვა, ზოგჯერ სრულიად უკულტურო, შეურაცხმყოფელი სახელების დარქმევა ან შედარება. კიდევ ერთხელ ხაზს ვუსვამთ იმას, რომ უკრაინაში არ არსებობს „მოსკოვის საპატრიარქოს“ რელიგიური ორგანიზაციები, მაგრამ არსებობს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია“, - განაცხადა დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, უმე-ის ხელმძღვანელმა, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ განაცხადა, რომ მე-5 არხი უკრაინის სახელმწიფოს მტერია.