ტკაჩენკო: ლავრა ძალიან დიდი ხნის მანძილზე იყო დაკეტილი უკრაინელებისთვის
კულტურის მინისტრმა განაცხადა, რომ მან ლავრა შეავსო მისი შემქმნელების მიერ დაწესებული უკრაინული მნიშვნელობით.
კულტურის მინისტრმა ალექსანდრე ტკაჩენკომ თავის ტელეგრამ-არხზე განაცხადა, რომ კიევ-პეჩორის ლავრა თითქოს „ძალიან დიდი ხნის განმავლობაში იყო დაკეტილი უკრაინელებისთვის“, მაგრამ ახლა სამინისტრო მას ავსებს უკრაინული მნიშვნელობებით, რომლებიც იქ იყო „შექმნის დღიდან.” მინისტრის თქმით, „ლავრა უკრაინული ხდება“.
ტკაჩენკომ ასევე ისაუბრა სამინისტროს მიღწევებზე ლავრაში ბოლო 3 თვის განმავლობაში. მისი თქმით, ესენია:
ლავრას სამრეკლოზე შესვლის აღდგენა,
ეკონომიკური კარიბჭის გახსნა და გადასასვლელი ზემოდან ქვემო ლავრაში,
"უკრაინის დაღუპული დამცველების დაკრძალვასთან დაკავშირებით ღვთისმშობლის მიძინების ტაძარში და სატრაპეზოში დაშვების პროცედურის შემუშავება და დამტკიცება".
ლავრაში ბილეთების ონლაინ გაყიდვა,
სამი "ძლიერი" ციფრული პროექტის შემუშავება,
სატრაპეზო ტაძარში საგუნდო კონცერტის გამართვა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ სახალხო მოადგილის არტემ დმიტრუკის თქმით, ტკაჩენკოს ქმედებები ლავრაზე არაკომპეტენტურობა და ბარბაროსობაა.