ს. ლუგში, ტრანსკარპატიაში, აქტივისტები ცდილობენ მიითვისონ უმე-ის ტაძარი
მეუ-ს აქტივისტები, ბერძენი კათოლიკეები და სხვა კონფესიის წარმომადგენლები ცდილობენ კონტროლის ქვეშ აიყვანონ სულიწმინდის ეკლესია სოფელ ლუგში.
2023 წლის 2 სექტემბერს, ტრანსკარპატის რახივის რაიონის სოფელ ლუგში, მეუ-ს აქტივისტებმა სცადეს უმე-ის სულიწმინდის ეკლესიის ხელში ჩაგდება, იუწყება მჟკ-ს კორესპონდენტი.
რამდენიმე ათეული ადამიანი შეიკრიბა, მეუ-ს "მღვდელის" რუსლან კოჩერჟუკის მეთაურობით, რომელიც ცდილობდა ტაძარში შეჭრას. მრევლი კარებთან იდგა, ლოცულობდა და ცდილობდა ხელი შეეშალა ეკლესიის დამპყრობლებისთვის.
თემში არსებული წყაროების მიხედვით, სულიწმიდის ტაძრის მრევლს აქვს ფიქსირებული წევრობა და საზოგადოების ყველა წევრი აღრიცხულია სარეგისტრაციო წიგნში. 23 ივლისს გაიმართა საეკლესიო თემის კრება, რომელზეც მრევლმა ერთხმად მიიღო უმე-ში დარჩენის გადაწყვეტილება. თუმცა, 30 ივლისს ადგილობრივმა ხელისუფლებამ სოფლის კლუბში ასამდე ადამიანი შეკრიბა. ინიციატორებს შორის იყვნენ სკოლის დირექტორი - უნიატი მღვდლის დედა, ჩინოვნიკი კოროპჩუკ სვეტლანა, სოფლის უხუცესი გლუშკო ანჟელა. მათ ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენებით დაარწმუნეს ადგილობრივი მოსახლეობა შეხვედრაში მონაწილეობის მისაღებად. მათ შორის ბევრი ბერძენი კათოლიკე იყო, ისევე როგორც სხვა სარწმუნოების წარმომადგენლები.
სოფელ ლუგს 1900-მდე მოსახლე ჰყავს, რომელთა მნიშვნელოვანი ნაწილი საზღვარგარეთ ცხოვრობს. სულიწმიდის ტაძარი მრევლის ძალისხმევით 2008 წელს აშენდა. თანხის უმეტესი ნაწილი ერთ-ერთმა სპონსორმა გაიღო. მისი ვაჟი ახლა ტაძრის დამცველთა შორისაა.
სამების დღესასწაულზე მეუ-მ უკვე წაართვა სამლოცველო უმე-ს საზოგადოებას. ახლა მათ ტაძრის წართმევაც სურთ. წყაროების მიხედვით, ტაძრის წინამძღვარს, დეკანოზ ვლადიმერ ლეგაჩს და მრევლს პირდაპირ ეუბნებიან, რომ ტაძარს წაართმევენ. ადგილობრივი ბიზნესმენები სერგი იეჟიცა და ივან სტეპანიუკი, სავარაუდოდ, უკვე ყველაფერზე შეუთანხმდნენ მეუ-ს ტრანსკარპატების "ეპისკოპოსს", ვარსონოფი რუდნიკს.