მეუ-ს „იერარქი“: ჩვენს ჯარში 494 მანდატზე მხოლოდ 80 კაპელანია
„მეუ-ს სამხედრო კაპელანობის სინოდალური მმართველობის“ უფროსმა იოანე იარემენკომ უკრინფორმს განუცხადა, რომ ჯარში მხოლოდ 80 კაპელანი იმყოფება მისი სტრუქტურიდან, თუმცა მეუ-სთვის 494 მანდატია გამოყოფილი. კიდევ 40 ადამიანი „სამხედრო ბიუროკრატიის გამო თანამდებობებს ვერ იკავებს “.
მისი სიტყვებით, მეუ-ს კლირიკოსები უარს ამბობენ კაპელანებად მოღვაწეობაზე, ვინაიდან ისინი თითქოს „დემოტივირებულები“ არიან უშძ-ის მთავარსარდლის აპარატის უშძ-ის სამხედრო კაპელანობის სამსახურის ხელმძღვანელობასთან „ურთიერთობების კრიზისით“, სადაც მეუ-ს მიმართ შესაბამის პატივისცემას არ გამოხატავენ.
„ისინი, ვისაც ადრე პოტენციურ სამხედრო კაპელანებად აღვიქვამდით, ახლა უარზე არიან და ამბობენ: დაველოდებით, სანამ რამე არ შეიცვლება. ამიტომ კრიტიკულ სიტუაციაში ჩვენ ამ კვოტებს ასი პროცენტით ვერ ვავსებთ კაპელანებით“, - განმარტავს იარემენკო.
ის აგრეთვე აცხადებს, რომ კაპელანების მიმართ მოთხოვნები ომის დაწყების მერე მნიშვნელოვნად დაეცა. კერძოდ, მეუ-ს კაპელანობის მსურველს არ ესაჭიროება სამწლიანი მღვდლობის სტაჟი. აგრეთვე სასულიერო განათლების მხრივაც მოთხოვნები შემცირებულია.
მაგრამ, მიუხედავად ამისა, იარემენკო თვლის, რომ მეუ-ს კლირიკოსებს არ სურთ ფრონტზე წასვლა ჯარის ხელმძღვანელობის მეუ-ს მიმართ მიკერძოებული დამოკიდებულების გამო.
„სამწუხაროდ, ხელმძღვანელობაში (უშძ-ის სკს, - რედ.) არ არის არც ერთი კაპელანი მართლმადიდებელი ეკლესიიდან უკრაინაში და ესეც ჩვენი პრეტენზიაა, რაღაც მიკერძოებული დამოკიდებულებაა მეუ-ს მიმართ“, - განაცხადა იარემენკომ.