მეუ-მ ალექსანდრე ნეველი ამოიღო წმინდანთა სიიდან
მეუ-ს სინოდმა გადაწყვიტა "ეკლესიური კალენდრიდან ამოეღო" წმინდა პრინც ალექსანდრე ნეველის ხსენების დღე.
2024 წლის 2 თებერვალს მეუ-ს სინოდმა გადაწყვიტა კიევისა და ნოვგოროდის წმინდა პრინცი ალექსანდრე ნეველი ამოეღო წმინდანთა სიიდან, იუწყება მეუ-ს ვებგვერდი.
„უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საეკლესიო კალენდრიდან ამოიღეთ ალექსანდრე ნოვგოროდელი (ნეველი), ალექსის სქემაში, 23 ნოემბერი“, - ნათქვამია ტექსტში.
ამის ნაცვლად, 23 ნოემბერს, მეუ-მ გადაწყვიტა აღნიშნოს კიდევ ერთი ალექსანდრეს ხსოვნის დღე - "დაუძინებელთა" მონასტრის დამაარსებელი, რომლის ხსენების დღე ეკლესიაში ჩვეულებრივ აღინიშნება 7 მარტს.