კულტურის სამინისტროს შეთავაზებით, სტოლიპინის ნეშტი გაცვლით ფონდში უნდა ჩართონ
„კიევ-პეჩერის ლავრის“ ნაკრძალის დირექტორმა მაქსიმ ოსტაპენკომ 1+1-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ პეტრე სტოლიპინის ნეშტი, რომელიც ლავრის ტრაპეზის ტაძართან არის დაკრძალული, უნდა ჩართონ გაცვლით ფონდში.
„ერთ-ერთი იდეა - შეიტანონ ის გაცვლით ფონდში, როგორც არ უნდა გამოიყურებოდეს და ჟღერდეს ეს (ოსტაპენკომ სიტყვა ვერ მოძებნა, - რედ.). ჩვენ დაღუპული გმირები გვყავს, ჩვენ ცოცხალი გმირები გვყავს, რომლებიც ტყვეობაში არიან, ჩვენ გვყავს ცნობილი უკრაინელი მოღვაწეები, რომლებიც რფ-ის ფარგლებში არიან მიტოვებულები და არავინ იცის, სად არიან. ამ პროცესის დაწყება შესაძლებელია“, - ხაზი გაუსვა ოსტაპენკომ.
მან აგრეთვე განაცხადა, რომ უკანსკნელი წლის განმავლობაში, როდესაც უმე ფაქტიურად გააძევეს ლავრიდან, იქ თითქოს მეტი უკრაინელი გამოჩნდა. ოსტაპენკო ყვებოდა ადამიანებზე, რომლებიც 15 წლის წინ დადიოდნენ ლავრაში, მაგრამ შემდეგ შეწყვიტეს და დაბრუნდნენ მხოლოდ ოსტაპენკოს ნაკრძალის დირექტორად ყოფნის დროს.
„ხალხს ხელებში წვდებოდნენ, ამბობდნენ, რომ ისინი არასწორად იყურებიან, არასწორად ლაპარაკობენ, იმიტომ რომ აქ უკრაინულად არ შეიძლება, უკრაინულ სამოსში არ შეიძლება“, - ყვებოდა ნაკრძალის დირექტორი იმ „საშინელებებზე“, რაც ლავრაში ხდებოდა.
გარდა ამისა, მან განაცხადა, რომ უმე-ს დროს ლავრაში მოკლე შარვლებიან ბიჭებს ძალით აცმევდნენ ქვედაბოლოებს.