უუს-მ მოითხოვა ტულჩინში უმე-ის ტაძრის „შემოწმება“
ვინიცის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაცია, უუს-ს მოთხოვნით, შეამოწმებს ტულჩინში უმე-ს ქრისტეს შობის საკათედრო ტაძრის "კონსერვაციის მდგომარეობას".
2024 წლის 2 იანვარს უუს-მ წერილი გაუგზავნა ვინიცის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელს სერგეი ბორზოვს, რომელშიც მოითხოვა უმე-ს ქრისტეშობის სახელობის მონასტრის "კონსერვაციის მდგომარეობის" შემოწმება. იუწყება ტულჩინის ეპარქიის პრესსამსახური.
წერილში უუს-მა უმე-ის საკათედრო ტაძარს უწოდა "ეკლესია", ხოლო ვინიცის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა დააწესა დადგენილება "აღსრულებისთვის".
ეპარქიამ აღნიშნა, რომ ტაძარი, რომლის ადგილზეც ადრე იდგა დაუმთავრებელი რომაულ-კათოლიკური მონასტერი, ტულჩინის მართლმადიდებლურმა საზოგადოებამ შეიძინა. გარდა ამისა, სალოცავის შეძენის შესაბამისი გადაწყვეტილება დაადასტურა ტულჩინსკის საქალაქო სასამართლომ.
ეპარქიაში ასევე აცხადებენ, რომ უმე-ის საზოგადოებამ ბევრი სამუშაო ჩაატარა ტაძრის აღდგენისთვის საბჭოთა პერიოდის შემდეგ. იქ განთავსებული იყო კინოთეატრი და სპორტული დარბაზი.
„ტაძარში და საკათედრო კომპლექსის ყველა ოთახში ელექტროენერგია შევიყვანეთ, გათბობა დავაყენეთ, დაჟანგული მილები გამოვცვალე, წყალი შევიყვანეთ, სამზოლიანი დიდი ჩუქურთმა აღვადგინეთ, ავარიული გუმბათი და სახურავი შევცვალეთ, შესრულდა უზარმაზარი სამუშაო. ამავდროულად, ტულჩინის საქალაქო საბჭომ 50 კგ-მდე ლურსმანი შესწირა არქიტექტურული ძეგლის შესაკეთებლად“, - დასძინეს უმე-ში.
როგორც მჟკ იტყობინება, სასამართლომ უარი თქვა უმე-სთვის ჩერნიგოვის ორი ტაძრის საიჯარო ხელშეკრულების გაგრძელებაზე.