ბართლომემ აღნიშნა თავისი წმინდანის ხსენების დღე მეუ-ს "იერარქებთან" ერთად
ღვთისმსახურებაზე მეუ-ს დელეგაციის მონაწილეობით იმყოფებოდა სტამბულში უკრაინის გენერალური კონსული, რომელმაც წაიკითხა პატრიარქ ბართლომესადმი ზელენსკის ოფიციალური მილოცვა.
2021 წლის 11 ივნისს კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ აღნიშნა თავისი წმინდანის ხსენების დღე მეუ-ს "იერარქებთან" ერთად. ამაზე თავის Facebook გვერდზე გამოაქვეყნა მეუ-ს სპიკერმა ევსტრატი ზორიამ, რომელმაც ასევე მიიღო მონაწილეობა ამ ღონისძიებაში.
ზორიას გარდა, ფანარიონის მეთაურის მსახურებაზე წმინდა გიორგის სახელობის ტაძარში სტამბოლში იმყოფებოდნენ "მიტროპოლიტი" იოასაფი და "არქიმანდრიტი" ფეოგნოსტი.
"ლიტურგიაზე ასევე ლოცულობდნენ იერუსალიმისსა და საქართველოს საპატრიარქოების, ასევე კვიპროსის და საბერძნეთის ეკლესიების იერარქები",-აღნიშნა მეუ-ს სპიკერმა.
ღონისძიების დასასრულს სტამბოლში უკრაინის გენერალურმა კონსულმა ალექსანდრ გამანმა გაახმოვანა უკრაინის პრეზიდენტის ვლადიმერ ზელენსკის ოფიციალური მილოცვა.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ წინა დღეს მიიღო მეუ-ს "იერარქი" მიხაილ ზინკევიჩი.