ზელენსკი ყირიმში მეუ-ს ეკლესიის დანგრევას გამოეხმაურა
უკრაინის პრეზიდენტის წარმომადგენლობა ყირიმის ავტონომიურ რესპუბლიკაში გმობს რუსეთის ფედერაციის საოკუპაციო ადმინისტრაციის უკანონო ქმედებებს.
უკრაინის პრეზიდენტის წარმომადგენლობა უარყოფითად გამოეხმაურა ყირიმის ავტონომიურ რესპუბლიკაში მეუ-ს სამრევლო ეკლესიის ღვთისმშობლის უწმინდესი გამოსახულების «Неопалимая Купина»-ს სახელობის ეკლესიის დანგრევას ევპატორიაში და საერთაშორისო საზოგადოებას შექმნილ ვითარებაში ჩარევისკენ მოუწოდა. ნათქვამია წარმომადგენლობის განცხადებაში.
„წარმომადგენლობა აღნიშნავს, რომ ყირიმში უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის განადგურება, მღვდლების ხელოვნური გადაადგილება ნახევარკუნძულის გარეთ და უკრაინის მოქალაქეების თანმიმდევრული დევნა ოკუპირებული ნახევარკუნძულის ტერიტორიაზე რელიგიური და ეთნიკური ნიშნით არის საერთაშორისო სამართლის დარღვევა. ", - ნათქვამია განცხადებაში.
კერძოდ, ის არღვევს ჟენევის კონვენციას (IV) ომის დროს სამოქალაქო პირების დაცვის შესახებ, რომელიც კრძალავს ოკუპირებული ტერიტორიის მშვიდობიანი მოსახლეობის იძულებით გადაყვანას, დეპორტაციას ან განსახლებას; ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების საერთაშორისო პაქტი, რომელიც უზრუნველყოფს აზრის, სინდისისა და რელიგიის თავისუფლებას;
ამასთან, წარმომადგენლობამ გაიხსენა, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ 25 ივნისის გადაწყვეტილებაში საქმეზე „უკრაინა რუსეთის წინააღმდეგ (ყირიმთან დაკავშირებით)“ მიუთითა რუსეთის მხრიდან ადამიანის უფლებების მრავალრიცხოვან დარღვევაზე, კერძოდ, რელიგიის თავისუფლების დარღვევაზე.
„მოვუწოდებთ საერთაშორისო თანამეგობრობას და მსოფლიო რელიგიურ საზოგადოებას დაგმოს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დანაშაულებრივი დევნა ოკუპირებულ ყირიმში და მისი ეკლესიების უკანონო განადგურება და უპასუხონ იმავე უფლებების შემდგომ დარღვევებს, რისთვისაც უკვე არსებობს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილება საქმეზე „უკრაინა რუსეთის წინააღმდეგ (ყირიმის მიმართ)“ მათ უკანონობასთან დაკავშირებით“, - აღნიშნეს ყირიმის ავტონომიურ რესპუბლიკაში პრეზიდენტის წარმომადგენლობაში.
როგორც მჟკ იტყობინება, 21 ივლისს, ყირიმის ევპატორიაში, დაანგრიეს მეუ-ს ღვთისმშობლის უწმინდესი გამოსახულების «Неопалимая Купина»-ს სახელობის ტაძარი.