რადაში ტრიბუნის დაბლოკვის შემდეგ, სესიები აგვისტომდე გადაიდო
ევროსოლიდარობის დეპუტატები უკმაყოფილონი არიან იმით, რომ უმე-ის აკრძალვის კანონპროექტი კენჭისყრაზე არ დადგა.
სახალხო დეპუტატებმა პარლამენტის ტრიბუნა გადაკეტეს 8371-ე ანტიეკლესიური კანონპროექტის კენჭისყრაზე წარუმატებლობის გამო. როგორც პარტია ,,გოლოსის’’ დეპუტატმა იაროსლავ ჟელეზნიაკმა ტელეგრამ-არხზე განაცხადა, რადას შემდეგი შეხვედრები გაუქმდა.
„შემდეგი სხდომები აგვისტოშია დაგეგმილი“, წერს სახალხო დეპუტატი ჟელეზნიაკი.
მედია აღნიშნავს, რომ აქციის მონაწილეებს შორის ძირითადად ევროსოლიდარობის დეპუტატები არიან.
როგორც სახალხო დეპუტატმა ევგენი შევჩენკომ საკუთარ Telegram-ის არხზე დაწერა, არის ინფორმაცია, რომ უკმაყოფილო სახალხო დეპუტატები 20 აგვისტომდე გეგმავენ უმაღლესი რადას ტრიბუნის დაბლოკვას.
ამ ინფორმაციას ადასტურებს შესაბამისი კომიტეტის ხელმძღვანელი და უმე-ის აკრძალვის ერთ-ერთი ლობისტი ნიკიტა პოტურაევი, რომელიც შეუერთდა მათ, ვინც ტრიბუნა გადაკეტა.
„ევროკავშირის“ სახალხო დეპუტატის ალექსეი გონჩარენკოს პირადი You-Tube-ის კომენტარში მან განაცხადა, რომ დღეს პარლამენტში საკმარისი ხმები იქნება 8371-ის მეორე მოსმენით დასამტკიცებლად. უმე-ის მორწმუნეების მიმართ სიძულვილის გაღვივებით, მან უკმაყოფილება გამოთქვა, რომ კანონპროექტს კენჭი არ უყარეს, რადგან პარტია „ხალხის მსახურის“ დეპუტატების მნიშვნელოვანი ნაწილი წინააღმდეგია უკრაინელების უფლებებისა და თავისუფლებების ამ გზით შეზღუდვის.
შედეგად, პოტურაევის პროგნოზით, რადას მუშაობა კვირის ბოლომდე დაიბლოკება, შემდეგ ჯერზე კი დეპუტატები აგვისტოში შეიკრიბებიან.