კურაევი ახლა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ლიტვის საეგზარქოსოს სასულიერო პირია
პროტოდიაკონი ანდრეი კურაევი, რომელიც რუსეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ გადააყენა და იქ აღადგინა ფანარის მეთაურმა, 23 ივლისს მიიღეს ლიტვაში კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ეგზარქოსის სამღვდელოებაში.
„პროტოდიაკონი ანდრეი კურაევის სასჯელი არა რელიგიური, არამედ პოლიტიკური იყო, რასთან დაკავშირებითაც მამა ანდრეი ამჟამინდელ წოდებას დაუბრუნდა. შემდგომში ის გააგრძელებს მსახურებას ლიტვის ეგზარქოსის სასულიერო პირად პროტოდიაკონად“, - ნათქვამია ლიტვის ეგზარქოსის ვებგვერდზე.
კურაევი განაგრძობს მისიონერად მსახურებას: იგი არ შემოიფარგლება ერთ მრევლთან მსახურებით, მაგრამ გააგრძელებს სახარების ქადაგებას სხვადასხვა ქალაქსა და ქვეყანაში.
როგორც მჟკ წერდა, რუსეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ განაცხადა, რომ ბართლომეოსი ვერ მიიღებს ანდრეი კურაევს.