გამომძიებელი მჟკ-ს საქმის სასამართლოსთვის გადასაცემად ემზადება
2024 წლის 26 ივლისს მჟკ-ს მართლმადიდებელ ჟურნალისტებს, რომლებიც ახლა წინასწარი პატიმრობის იზოლატორში იმყოფებიან, უკრაინის სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის გამომძიებელმა კიევისა და კიევის რეგიონში ო.ო. სავენკომ წარადგინა შუამდგომლობა აღკვეთის ღონისძიების პატიმრობის სახით გაგრძელების შესახებ. ასევე, წინასწარი გამოძიების დასრულების შესახებ ინფორმირებულ იყვნენ ადვოკატები და ეჭვმიტანილები.
დოკუმენტების მოცულობა, რომელიც პროკურატურამ წინასწარი გამოძიების დროს შეაგროვა, მოიცავს დაახლოებით 30 ტომს. დაცვას მოუწევს სისხლის სამართლის პროცესის ამ დოკუმენტების გაცნობა. ამ ეტაპზე შედეგების საფუძველზე პროკურორი შეადგენს საბრალდებო დასკვნას, რომელიც სასამართლოს გადაეგზავნება.