სერგეი დუმენკო შეხვდა ათონის ბერებს პანტოკრატორიდან და ქსენოფონტიდან
ათონიტებმა, რომლებიც მსახურობდნენ მეუ-ს მეთაურთან ერთად ლვოვში, აღნიშნეს „უკრაინელი ხალხის ლოცვითი სული“.
2021 წლის 14 სექტემბერს ათონის მონასტრების ქსენოფონტისა და პანტოკრატორის წარმომადგენლებმა მოინახულეს ეპიფანე დუმენკოს რეზიდენცია კიევში, იუწყება მეუ-ს პრეს-სამსახური.
აფონიტები ქსენოფონტიდან - მღვდელმსახური სისოი და ბერი მაკარი და პანტოკრატორიდან - მღვდელმონაზონი ნიკიტა და ბერი ილარიონი ესაუბრნენ მეუ-ს მეთაურს და გაუზიარეს უკრაინაში ვიზიტის „სასიამოვნო შთაბეჭდილებები“, მათ „უკრაინელი ხალხის ლოცვითი სული“ აღნიშნეს.
როგორც მეუ-ს პრეს-სამსახური აზუსტებს, ეს ბერები მსახურობდნენ ეპიფანესთან ერთად მისი ბოლოდროინდელი ვიზიტის დროს ლვოვის ოლქში.