წინამძღვარი ნოვოკახოვსკას ეპისკოპოსს: ხალხს ბევრი მწუხარება აქვს, იყავით მათი მამა
მისმა უნეტარესმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ღვთისა და მოყვასის სიყვარულის ქადაგება, მიუხედავად ყველა უბედურებისა და განსაცდელებისა, ეპისკოპოსის მისიაა.
30 ოქტომბერს, ნოვოკახოვსკის ეპარქიის ვიკარის, ნოვოვორონცოვსკის ეპისკოპოს სერაფიმეს (კადუბიანსკის) მიმართა, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ თქვა, რომ მისი საეპისკოპოსო ხელდასხმა ჩვენი მრავალტანჯული სამშობლოსთვის რთულ დროს მოხდა.
„დღეს, როგორც არასდროს, სრულდება ღვთის სიტყვები, რომლებიც ნათქვამია წმინდა წინასწარმეტყველის ამოსის მეშვეობით: აჰა, მოდის დღეები, - ამბობს უფალი ღმერთი, - და მე გამოვგზავნი შიმშილს დედამიწაზე და არა პურის შიმშილს, არც წყლის წყურვილი, არამედ უფლის სიტყვების მოსმენის წყურვილს. და ივლიან ზღვიდან ზღვამდე და ჩრდილოეთიდან აღმოსავლეთისკენ იხეტიალებენ უფლის სიტყვის საპოვნელად და ვერ იპოვიან (ამოსი 8:11). ომის დროს ადამიანები ხშირად განიცდიან პურის ნაკლებობას, მაგრამ ნამდვილი შიმშილი ღვთის სიტყვის ქადაგების ნაკლებობაა, რომლის გარეშეც დედამიწაზე ყოველი არსებობა აზრს კარგავს“, - აღნიშნა უნეტარმა.
მისი თქმით, მიმდინარე მოვლენები ახალ ეპისკოპოსს აკისრებს პასუხისმგებლობას „იყოს ზეციური საზრდოს მქადაგებელი როგორც სულისთვის, ასევე შემწე მათთვის, ვისაც მიწიერი სჭირდება“.
წინამძღვარმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ღვთისა და მოყვასის სიყვარულის ქადაგება, მიუხედავად ყველა უბედურებისა, ყველა ცდუნებისა, ეპისკოპოსის მისიაა.
„როგორც მოწესრიგებული სუნთქვა და რიტმული გულისცემა გვაძლევს საშუალებას ვიცხოვროთ ჯანმრთელად, ასევე ღვთის სიყვარული და მოყვასის სიყვარული ერთადერთი მცნებაა, რომლის შესრულებაც ღვთის შვილებად გვაქცევს და ხსნისკენ მივყავართ.’’- აღნიშნა მან.
მიტროპოლიტმა ონოფრემ გაიხსენა წმინდა ავგუსტინეს სიტყვები თავის თავზე, როგორც ეპისკოპოსზე: „უფალი თესავს ეკლესიაში. და მე, თუ ის თესავს, ვინ ვარ მე? მე ვარ მთესველის კალათა. ის თავად წყვეტს, რა ჩავდოთ ჩემში, რომ დავთესო ხალხისთვის“.
მან ეპისკოპოს სერაფიმეს ურჩია, რომ „ყოლა იყო ღვთის სიტყვისა“ და სწავლებამდე ისწავლოს თვითონ.
„მეუფე სერაფიმე! ეკლესია განდობთ ადამიანებს, რომლებიც დიდ მწუხარებას განიცდიან. შეეცადეთ იყოთ მათთვის მოსიყვარულე მამა. რთულ სიტუაციებში არ დაეყრდნოთ მხოლოდ საკუთარ თავს, არამედ მიიღეთ რჩევებს უფრო გამოცდილი მღვდელმთავრებისგან. ყოველთვის გახსოვდეთ ის აღთქმები, რომელიც დღეს ღმერთს მიეცით და მთავარი მწყემსი ქრისტე მაცხოვარი დაგეხმარებათ სამოციქულო მსახურების ამ რთულ გზაზე“, - უსურვა წინამძღვარმა.
როგორც მჟკ წერდა, მისმა უნეტარესმა სიტყვაში, ოდესის ეპარქიის ვიკარის, ოვიდიოპოლის ეპისკოპოს ანასტასიის თანამშრომლების წარდგენისას, ხაზი გაუსვა, რომ უფალი ეპისკოპოსებისგან მონდომებას და მორჩილებას მოელის.