რადაში ჰომოსექსუალიზმის პროპაგანდისთვის დაჯარიმება შესთავაზეს
კანონპროექტი ითვალისწინებს ჯარიმას პედოფილიის, ჰომოსექსუალიზმისა და ტრანსგენდერიზმის პროპაგანდისთვის 17 ათას-დან 85 ათას გრივნამდე თანხას.
უკრაინის უმაღლეს რადაში დაარეგისტრირეს კანონპროექტი ცვლილების შესატანად კოდექსში ადმინისტრაციული სამართალდარღვევების შესახებ, სადაც წარმოადგინეს ინიციატივა შეტანილ იქნას დაჯარიმება პედოფილიის, ჰომოსექსუალიზმისა და ტრანსგენდერიზმის პროპაგანდისთვის.
კანონის პროექტი "უკრაინის კოდექსში ადმინისტრაციული სამართალდარღვევების პასუხისმგებლობაზე ცვლილებების შეტანის შესახებ ოჯახის, ბავშვობის, დედობისა და მამობის" კონსტიტუციური ნორმების გადახრების პროპაგანდისთვის შეიტანა ოთხმა დეპუტატმა პარტიიდან "ხალხის მსახური" და ერთმა "მომავლისათვის". მასში გათვალისწინებულია ჯარიმა 17 ათასიდან 85 ათას გრივნამდე. კანონპროექტის ინიციატორები არიან სახალხო დეპუტატები "ხალხის მსახური"-დან არტიომ კულტენკო, გეორგი მაზურაშუ, ანატოლი დრაბოვსკი, სერგეი კუზმინიხ, და ასევე ვიქტორ მიალიკი სადეპუტატო ჯგუფიდან "მომავლისათვის".
კანონპროექტის განმარტებით წერილში ნათქვამია, რომ ჰომოსექსუალიზმისა და ტრანსგენდერიზმის პროპაგანდა რეალურ საშიშროებას წარმოადგენს უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოებისთვის, რამდენადაც იწვევს შიდსის ეპიდემიას, ადამიანების შეუქცევად დასახიჩრებას ("ტრანსგენდერული გადასვლა"), სიტყვისა და რწმენის თავისუფლების დარღვევას, დემოგრაფიულ კრიზისს.
ამ ამორალური გადახრების პროპაგანდა ასევევ შეუძლებელს ხდის ბავშვების აღზრდას კონსტიტუციურად, რითაც ირღვევა ბავშვებისა და მათი მშობლების უფლებები. "ამიტომ ჰომოსექსუალიზმისა და ტრანსგენდერიზმის პროპაგანდა არანაკლებად საშიშია, ვიდრე კომუნიზმისა და ფაშიზმის პროპაგანდა. კომუნიზმისა და ფაშიზმის პროპაგანდა უკრაინაში უკვე აკრძალულია. ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის შეტანა პედოფილიის, ჰომოსექსუალიზმისა და ტრანსგენდერიზმის პროპაგანდისთვის წარმოადგენს მნიშვნელოვან ნაბიჯს უკრაინულ საზოგადოებაში",-ნათქვამია კანონპროექტში.
აღსანიშნავია, რომ 2020 წელს რადაში უკვე დაარეგისტრირეს კანონის "უკრაინის კოდექსში ადმინისტრაციული სამართალდარღვევების პასუხისმგებლობაზე ჰომოსექსუალიზმისა და ტრანსგენდერიზმის პროპაგანდისათვის" ცვლილებების შეტანის შესახებ, მაგრამ მისი განხილვა ამოიღეს.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, უმაღლესი რადა გაამკაცრებს სასჯელს ლგბტ და ტრანსსექსუალების უფლებების დარღვევებისთვის.