რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია უკრაინაში "მეომარი ბერის" გარდაცვალების შესახებ ცნობას ავრცელებს
რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სამღვდელოება უკრაინაში იარაღით ხელში იბრძვის. ერთ-ერთი მათგანის გარდაცვალების შესახებ 2025 წლის 14 მარტს პატრიარქმა კირილის ვიკარმა, მთავარეპისკოპოსმა საბა ტუტუნოვმა იუწყა.
"ცათა სასუფეველი დაუმკვიდროს უფალმა მეომარ ბერს პიტირიმს", - წერს რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპისკოპოსი Telegram-არხზე.
რუსული რესურსი Prihod იუწყება, რომ მოკლული ბერი პიტირიმი (ვლასოვი) იყო ყაზანის ეპარქიის რაიფას ღვთისმშობლის მონასტრის მსახური.
ცნობილია, რომ იგი 2024 წლის 30 აგვისტოს აიყვანეს პატარა სქემაში და აღთქმა დადო საერო ცხოვრების უარყოფაზე. და უკვე შემოდგომაზე ვლასოვმა გადაწყვიტა ომში მოხალისედ წასვლა. არ არის მოხსენებული, ჰქონდა თუ არა ბერს იღუმენის კურთხევა მონასტრის დატოვებისა და იარაღის აღებისა.
„ფრონტზე ყოფნისას უშიშრად ემსახურებოდა სამშობლოს ბრძოლის ველზე. „საბრძოლო დავალების შესრულებისას მან მიიღო სიცოცხლესთან შეუთავსებელი ჭრილობა“, - წერს გამოცემა Prihod.
შეგახსენებთ, რომ პატრიარქმა კირილმა პუტინს უთხრა, რომ რუსეთის ეკლესია სრულად უჭერს მხარს სპეციალურ საომარ მოქმედებებს.