სუმის სამხედრო ადმინისტრაციის უფროსი: უმე არ უნდა იყოს რეგიონში
სუმის სამხარეო სამხედრო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა პირობა დადო, რომ „ყველაფერს გააკეთებს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის რეგიონიდან გამოსაყვანად“.
2022 წლის 21 აპრილს სუმის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა დიმიტრი ჟივიცკიმ მე-5 არხის კომენტარში განაცხადა, რომ უმე-ის მრევლებმა უნდა მიიღონ დროეული გადაწყვეტილება მეუ-ში გადასვლის შესახებ. ჟივიცკიმ აღნიშნა, რომ უმე-ის სუმის ეპარქიაში პატრიარქ კირილს წირვაზე არ იხსენიებენ, მაგრამ მან ამ ნაბიჯს სანახევრო უწოდა და ჩიოდა, რომ ხალხი აგრძელებს უმე-ში სიარულს, რადგან ისინი ასე მსჯელობენ: ”ჩვენ ეკლესიაში კი არ დავდივართ, არამედ ღმერთთან“.
„მტერი ახლა აშკარად გამოვლენილია. <…> პატრიარქის მოხსენიება თუ არ მოხსენიება, გადამწყვეტი არ არის. ყველაფერს გავაკეთებ, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია სუმის რეგიონში არ არსებობდეს“, - განაცხადა სუმის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა.
როგორც მჟკ წერდა, ტერნოპოლის რაიონის ქალაქ ჩორტკივის მერმა განაცხადა, რომ უმე ქალაქში უნდა აიკრძალოს.