კონოტოპის მერმა უშიშროების ძალებს ქალაქში უმე-ს ეკლესიების დალუქვა უბრძანა
კონოტოპის მერმა არტემ სემენიხინმა თქვა, რომ მან პოლიციას უბრძანა დაელუქა და ზედამხედველობის ქვეშ აეყვანა ქალაქის ყველა უმე-ს ეკლესია.
კონოტოპის მერმა არტემ სემენიხინმა თქვა, რომ ქალაქში უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვის შესახებ განკარგულების ხელმოწერის შემდეგ, მან ბრძანა ეკლესიების საკუთრების აღწერა, ხოლო თავად ეკლესიების - დალუქვა, იტყობინება Telegram-არხი "Espresso".
სემენიხინმა თქვა, რომ კონოტოპში დაახლოებით 10 უმე-ს ეკლესიაა.
„უშიშროების ძალებთან დიდი თათბირი იგეგმება, დავავალე, პოლიციამ ჩაატაროს ინვენტარიზაცია და ტაძრებში არსებული ქონება დალუქოს. ტერორისტულმა დაცვამ უნდა დაიცვას ეს ობიექტები, რათა თავიდან აიცილოს პროვოკაცია მოსკოვის მღვდლების მხრიდან, რათა მოსკოვის მღვდლები არ შევიდნენ და არ მოიპარონ წმინდა ეკლესიის ჭურჭელი, რადგან ისინი საზოგადოების საკუთრებაა“, - განაცხადა მან.
შემდგომში მერი მოქალაქეებთან შეხვედრის გამართვას და კონკრეტულ კონფესიასთან მათი კუთვნილების გარკვევას გეგმავს.
„ჩვენ გვაქვს რელიგიის თავისუფლება, ნება მიეცით საზოგადოებამ გადაწყვიტოს სად წავლენ“, - თქვა კონოტოპის ხელმძღვანელმა და დასძინა, რომ უკრაინის მოქალაქეებს ყოველთვის აქვთ არჩევანი: უმე(კ), უბკე, უამე და მეუ.
ამავდროულად, სემენიხინმა მოუწოდა სხვა დასახლებების ყველა ლიდერს, აიღონ მაგალითი მისგან.
„მინდა დავიწყო გამოწვევა ჩემს თანამემამულე მერებს შორის მთელ უკრაინაში, რომ მიიღონ იგივე გადაწყვეტილება“, - მოუწოდა სემენიხინმა და პირობა დადო, რომ ყველაფერს გააკეთებს იმისათვის, რომ უმე-ს ეკლესია „გაქრეს კონოტოპიდან“.
შეგახსენებთ, რომ კონოტოპის მერმა "ეროვნული უსაფრთხოების საფრთხის" გამო ქალაქში უმე აკრძალა.
მჟკ ასევე წერდა, რომ სუმის ადგილობრივი ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა დიმიტრი ჟივიცკიმ მოითხოვა სუმის რეგიონში უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვა.